Cumhuriyet döneminin sembol sanayi ve tarım atılımlarından olan şeker fabrikalarının bulundukları kentlerin kentleşmesine etkisi: Ağrı Şeker Fabrikası örneği
The effect of sugar factories, one of the symbolic industry and agricultural breakthroughs of the Republican era, on the urbanization of their cities: The example of Ağri Sugar Factory
- Tez No: 837306
- Danışmanlar: PROF. DR. RUŞEN KELEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kent, Çevre ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Ülkemizde ihtiyaç duyulan şekerin dış ticarete bağımlı olmadan kırsal tarım faaliyetleri yoluyla elde edilmesi amacıyla birçok şeker fabrikası kurulmuştur. Sanayileşme ve modernleşmenin etkin araçları olarak görülen bu şeker fabrikaları, yalnızca ekonomik amaçlarla değil aynı zamanda sosyal anlamda da şehirlere katkı sağlaması için tasarlanmıştır. Ağrı ilinin sosyo-ekonomik durumu dikkate alındığında şeker pancarı tarımının bölgedeki zirai ve sınai faaliyetlerin devamlılığı açısından oldukça önemli olduğu görülmektedir. 1984 yılında kurulan Ağrı Şeker Fabrikası gerekliliğin bir sonucu olarak bölgede yalnızca ekonomik faaliyetlerde değil aynı zamanda kentleşme faaliyetlerinde de önemli roller üstlenmektedir. Bu çalışmada Ağrı Şeker Fabrikasının Ağrı'nın planlı gelişimine katkı sağladığı, şeker fabrikasının bulunduğu alanda kendisinden sonra kurulan özel ve kamu yapılarına imar açısından katkı sağladığı sonucu elde edilmiştir. Bu çalışmada ayrıca Ağrı ilinin yalnızca şeker fabrikasının bulunduğu batı bölgesinde imara uygun yapılaşmanın olduğu, diğer bölgelerin ise imara uygun olmayan bir şekilde yapılaşmaya devam ettiği sonucu elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Many sugar factories have been established in order to obtain the sugar needed in our country through rural agricultural activities withoutbeing dependent on foreign trade. These sugar factories, which are seen as effective tools of industrialization and modernization, were designed not only for economic purposes, but also to contribute to cities in a social sense. Considering the socio-economic situation of Ağrı province, it is seen that sugar beet agriculture is very important in terms of the continuity of agricultural and industrial activities in the region. Established in 1984, Ağrı Sugar Factory plays an important role not only in economic activities but also in urbanization activities in the region as a result of necessity. In this study, it was concluded that Ağrı Sugar Factory contributed to the planned development of Ağrı and contributed to the development of private and public buildings established after it in the area where the sugar factory is located. In this study, it was also concluded that only the western part of Ağrı, where the sugar factory is located, is suitable for construction, while the other regions continue to be built in a way that is not suitable for construction.