Kronik florozisli koyunlarda protein metabolizması üzerine araştırmalar
Investigations on the protein metabolism in sheep with chronic fluorosis
  1. Tez No: 683633
  2. Yazar: MEHMET SİNAN UÇAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAT MERT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Organizmaya gıda ve sularla alınan flor diş, kemik, böbrek ve tiroid gibi organlarda farklı hasarlara yol açar. Metabolizma üzerinde de olumsuz etkileri bulunmaktadır. Kronik florozisin koyunlarda protein metabolizması üzerine etkilerini incelemek için yapılan bu çalışmada, Doğubeyazıt İlçesi Çiftlik ve Türkmen köylerinde klinik olarak florozis tesbit edilen 30 Morkaraman koyun ile Gevaş ilçesi mezbahasında sağlıklı 20 Morkaraman koyunu materyal olarak kullanıldı. Vena jugularisten usülüne uygun olarak alınan kan örneklerinde serum ayrılıp -20 C saklandı. Üre, BUN, total protein, albumin, globulin, albumin/globulin oranı ve ürik asit düzeyleri otoanalizör yardımı ile ölçüldü. Kontrol ve florozisli koyunlarda bu parametreler sırasıyla 50.83-50.46 mg/dl, 24.96-24.10 mg/dl, 7.75-6.77 g/dl, 2.97-2.93 g/dl, 4.78-3.95 g/dl, 0.73-0.75 g/dl, 0.042-0.05 mg/dl olarak saptandı.
Özet (Çeviri)
Flor, taken into organism by feed and water, has negative effects on teeth, bone, kidney, liver and thyroid glands at different leves. It has also negative effects on metabolism, In this study the effects chronic fluorosis on protein metabolism was investigated. 30 chronic fluorotic Morkaraman sheep were used as fluorotic group raised in Dogubayazit town Ciftlik and Türkmen villages. 20 healthy Morkaraman sheep were used as control which were found in Gevas Slaughterhouse. Blood samples were taken from vena jugularis and sera were separated, kept at -20 C deepfreezof until the time of analysis. The levels of urea, BUN, total protein, albumin, globulin, albumin/globulin and uric acid levels of control and fluorotic groups were determined by autoanalyzer with commercial kits. The obtained data in those groups were, 50.83-50.46 mg/dl, 24.96-24.10 mg/dl, 7.75-6.77 g/dl, 2.97-2.93 g/dl, 4.78-3.95 g/dl, 0.73-0.75 g/dl, 0.042-0.05 mg/dl, respectively.