The US-Russia International Space Station (ISS) cooperation
Amerika-Rusya Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ) iş birliği
  1. Tez No: 837351
  2. Yazar: MERVE AYŞE KIZILASLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERIK IVAR RINGMAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Uluslararası Uzay İstasyonu (UUİ), ABD-Rusya uzay iş birliğini geliştirmede önemli bir rol oynamaktadır. Bu iş birliği, süper güçler arasındaki yoğun rekabet ile karakterize edilen uzay yarışı döneminden bir ayrılığı işaret etmekteydi. Uzayda savunma/saldırıdan ziyade emniyet odaklı güvenlik iş birliğine doğru bu geçiş, aynı zamanda saldırgan realist yaklaşımlara karşı bir meydan okuma anlamına da geliyordu. Bu bağlamda UUİ iş birliği, ABD ile Rusya ilişkilerinde böylesi bir değişimin sembolü olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışma, nedensel faktörleri inceleyerek bu iş birliğinin arkasındaki sebepleri keşfetmeyi amaçlamaktadır. Araştırma, UUİ'nin deklare edilmesi ve Rusya'nın bu uzay programına dahil edilmesiyle ilgili gelişmeleri kapsayan, 1984'ten 1993'e kadar belirli bir tarihsel döneme odaklanmaktadır. Çalışma, pratik bir çerçevede iş birliğini analiz etmek için saldırgan realist anlayışa alternatif olan karmaşık karşılıklı bağımlılık teorisini, kurumsalcı mantıkla birleştirmektedir (Keohane&Nye, 2012; Parsons,2009). Kurumsalcı mantık, kurumsal etkileşimleri ve geçmiş kararlardan kaynaklanan beklenmedik kurumsal değişiklikleri ele almaktadır (Parsons, 2009). Bu nedenle pratik bir harita olarak çalışma, UUİ'nun gelişimi sırasında meydana gelen kurumsal değişiklikleri açıklamak için karmaşık karşılıklı bağımlılığın içerisinde yer alan uluslararası organizasyon modelini de kullanmaktadır. Yöntemsel olarak, ABD-Rusya UUİ iş birliğinin nedensel dinamiklerini analiz etmek için nitel araştırma ve süreç takibine yönelmiştir. Çalışma, iki hipotez önermektedir. İlk hipotez, çalışmanın teorik çerçevesinin ilk süreci için gerekli koşulları sağlayarak, ABD ve Rusya UUİ iş birliğinin karşılıklı bağımlılığın bir sonucu olduğunu göstermektedir. İkinci hipotez, ikinci sürecin gerekli nedenselliğini sağlayarak, ABD ile Rusya arasındaki iş birliğinin UUİ dizaynı ve regülasyonunda meydana gelen değişiklikler sonucunda gerçekleştiğini ortaya koymuştur. Veri toplamak için 1984'ten 1993'e kadar olan haber, açıklama, yasal belgeler ve raporlar gibi birincil kaynaklar ile akademik çalışmalar ve röportajlar gibi ikincil kaynaklar kullanılmıştır. Çalışmada hipotezleri test etmek için çember testleri uygulanmaktadır. Bulgular, iki ülkenin karşılıklı bağımlılığı sebebiyle Rusya'nın 1993'te regülasyon ve tasarım değişiklikliğiyle UUİ ortaklığına davet edildiğini ve iş birliğinin böylece oluştuğunu göstermektedir. Çember testleri, çalışmada sunulan argümanı doğrulamaktadır.
Özet (Çeviri)
The International Space Station (ISS) has played a significant role in fostering US-Russia cooperation in outer space. This cooperation marks a departure from the space race era, characterized by competition between superpowers. This shift towards safety-oriented security cooperation rather than defense/offensive approach also meant a challenge against offensive realist assumptions. The ISS occurs as a symbol of a change towards cooperation in the evolving the US-Russia relations in space. This study aims to explore the reasons behind this cooperation. The research focuses on a specific historical period, from 1984 to 1993, encompassing developments related to the ISS' declaration and Russian participation in the program. The study combines complex interdependence theory with institutionalist logic to analyze the cooperation within a practical framework (Keohane&Nye, 2012; Parsons ,2009). The institutionalist logic emphasizes institutional interactions and unexpected institutional changes resulting from past decisions (Parsons, 2009). The study also utilizes Keohane&Nye's international organization model to understand such changes during the ISS's development. The research employs qualitative methodology and process tracing to analyze the US-Russian cooperation on the ISS. The study proposes two hypotheses. The first hypothesis reveals that by providing the necessary conditions for the first process of the theoretical framework, the US-Russia ISS cooperation is a result of interdependence. The second hypothesis revealed that, by providing the necessary causality of the second process, the cooperation was realized as a result of the changes in the ISS design and regulation. Primary sources such as news reports, statements, and legal documents, and secondary sources including academic works and interviews, are used to gather data. The study also employs hoop tests to assess the validity of the hypotheses. The findings show that due to the interdependence of the two countries, Russia was included in the ISS partnership in 1993 through regulation and design changes, forming this cooperation.