An inquiry into the effects of microfinance on social distrust levels among the poor
Mikrofinansın yoksulların toplumsal güvensizlik düzeylerine etkisine ilişkin bir araştırma
  1. Tez No: 837366
  2. Yazar: SYED MUHAMMAD USMAN MASOOD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RASİM ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İbn Haldun Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu tez mikrofinans literatürüne üç katkıda bulunmaktadır. Mikrofinans ve sosyal sermaye hakkındaki kanıtları sentezleyerek, grup kredisine dayalı mikrofinans ve sosyal sermayenin nasıl etkileşime girdiğine dair bir anlayış geliştirmektedir. Literatürdeki boşluklardan yola çıkarak, toplum için neyin (aslında) işe yaradığını anlamak için sosyologlar ve ekonomistler tarafından benimsenen yaklaşımlar arasında köprü kuran disiplinler arası araştırmalara duyulan ihtiyacı vurgulamaktadır. Daha sonra, ülkeler arası analizler için üç yeni mikrofinans (yaygınlık) yoğunluğu ölçütü önerilmektedir. Bu yeni ölçütlerin mevcut ölçütlerden daha kesin olduğunu, mevcut ölçütlerle yüksek korelasyona sahip olduğunu ve daha yüksek varyans gösterdiğini gösteriyoruz. Bu özellikler, yeni ölçümlerin ülkeler arası heterojenliği daha iyi kullanmasına olanak tanımaktadır. Son olarak, mikrofinans yoğunluğu ile sosyal güvensizlik arasındaki ilişki analiz edilmiştir. Yirmi yılı aşkın bir süreyi kapsayan verileri kullanarak, 2001, 2007, 2012 ve 2019 yıllarına karşılık gelen Dünya Değerler Anketi'nin son dört dalgasını kullandık ve ampirik Bayes, 2 Aşamalı En Küçük Kareler ve zayıf enstrümanlar-güçlü regresyonlar dahil olmak üzere çeşitli kontrollere dayanıklı önemli bir ilişki bulduk. Bu ilişki sadece toplumun düşük gelirli kesimlerinde mevcut olup zengin kesimlerinde görülmemektedir; bu da mikrofinansın yoksul kesimleri hedef alması nedeniyle bu ülkelerde mikrofinansın etkisini düşündürmektedir. Mikrofinans, sosyal sermayenin teminat altına alınması nedeniyle topluluklar içindeki güvensizlik düzeylerini etkileyebilir. Müteselsil sorumluluk mekanizması, geçmişte birçok nitel çalışma tarafından rapor edildiği üzere sosyal sürtüşme yaratmakta ve bu da toplumdaki güven seviyelerini kırmaktadır. Bu tez, mikrofinansın güven(siz)liği nasıl kötüleştirdiğini kamuya açık verileri kullanarak ampirik olarak gösteren ilk çalışmadır. Çalışmanın teori ve uygulamada mikrofinans için önemli çıkarımları vardır: sonuçlar, tipik grup temelli mikrofinansın teşvik yapısının, tasarımının doğasında bulunan sosyal maliyetleri daha iyi hesaba katmak için yeniden gözden geçirilmesi gerektiğini göstermektedir; finansal içerme, sosyal bağlar ve güven pahasına gelmemelidir.
Özet (Çeviri)
This thesis makes three contributions to the microfinance literature. It synthesizes the evidence on microfinance and social capital, developing an understanding of how group lending-based microfinance and social capital interact. Drawing on gaps in the literature, it highlights the need for interdisciplinary research that bridges the approaches taken by sociologists and economists for understanding what (actually) works for society. Next, three novel measures of microfinance (prevalence) intensity for cross-country analyses are proposed. We show that these new measures are more precise than existing ones, are highly correlated with the existing measures, and show a higher variance. These characteristics allow the new measures to better exploit cross-country heterogeneity. Lastly, the association between microfinance intensity and social distrust is analysed. Utilizing data extending over two decades, we use the four recent waves of the World Values Survey, corresponding to the years 2001, 2007, 2012, and 2019, and find a significant relationship, robust to various checks, including empirical Bayes, 2-Stage Least Squares, and weak instruments-robust regressions. The relationship is present only in the low-income strata of the society and not in the rich, suggestive of the effect of microfinance in these countries, as microfinance targets the poor strata. Microfinance may affect distrust levels within communities because of the collateralization of social capital. The joint-liability mechanism creates social friction, as has been reported by many qualitative studies in the past, which fractures the levels of trust in society. This thesis is the first to show how microfinance worsens (dis)trust empirically using publicly available data. The study has important implications for microfinance in theory and practice: the results suggest that the incentive structure of the typical group-based microfinance needs revisiting to better account for the social costs inherent in its design; financial inclusion should not come at the expense of social ties and trust.