Oyuncak tasarımında montessori kavramının tasarımcı, üretici ve kullanıcı bağlamında incelenmesi
Examination of montessori concept in toy design in the context of designer, producer and user
  1. Tez No: 837367
  2. Yazar: SÜLEYMAN UMUR DEMİRKIRAN
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EMİRHAN ÇOŞKUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstriyel Tasarım Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tasarım sürecinde Montessori kavramının oyuncaklar üzerindeki etkisini, tasarımcı, üretici ve kullanıcı bağlamında incelemek oldukça önemlidir. Bu araştırma, çocuklar için tasarlanacak oyuncakların, oyun kavramının ve oyun alanlarının nasıl şekillendirileceğini ve tasarım sürecindeki etkilerini analiz etmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca, çocukların gelişimine nasıl fayda sağladığını ve üretim yöntemlerinin bu süreçte nasıl bir öneme sahip olduğunu da ele almayı hedeflemektedir. Montessori pedagojisi, İtalyan eğitimci Dr. Maria Montessori tarafından geliştirilmiş bir öğrenme ve gelişim yaklaşımıdır. Bu yaklaşım çocukların doğal meraklarını ve öğrenme isteklerini desteklemeyi amaçlar. Montessori pedagojisinin oyuncak tasarımına olan etkisi, tasarımcıların çocukların öğrenme ve keşfetme süreçlerini teşvik eden oyuncaklar geliştirmesine yardımcı olur. Oyuncaklar çocukların aktif bir şekilde deneyimleyebileceği, kendi başlarına keşfetmelerini sağlayan, el becerilerini geliştiren ve problem çözme yeteneklerini destekleyen özelliklere sahip olmalıdır. Tasarımcılar, Montessori pedagojisinden ilham alarak, çocukların ilgi ve ihtiyaçlarına yönelik oyuncaklar geliştirmek için dikkatli bir şekilde araştırma yapmalıdır. Oyuncaklar, çocukların gelişimsel aşamalarını destekleyen ve onların ilgisini çeken özelliklere sahip olmalıdır. Örneğin, çocukların motor becerilerini geliştirmek için manipülasyon ve inceleme imkanı sunan oyuncaklar tercih edilebilir. Aynı zamanda, oyuncakların doğal malzemelerden üretilmesi çocukların duyusal deneyimlerini artırır ve çevreye duyarlı bir yaklaşımı teşvik eder. Üreticiler Montessori pedagojisinin temel prensiplerini dikkate alarak oyuncakları üretmelidir. Bu prensipler arasında, çocukların bağımsızlık kazanmasını ve kendi kendine öğrenmeyi teşvik etmek, düşünme becerilerini geliştirmek, çevreyle etkileşime geçmelerini sağlamak ve doğal malzemeleri kullanmak yer alır. Üretim yöntemleri oyuncakların kalitesini ve dayanıklılığını artırmak için özenle seçilmelidir.
Özet (Çeviri)
This text aims to emphasize the importance of examining the effect of the Montessori concept on toys in the context of designer, manufacturer and user. In addition, it aims to analyze how toys designed for children and the concept of play and play areas can be shaped and their effects on the design process. The study also addresses how it benefits children's development and the importance of production methods in this process. Montessori pedagogy is a learning and development approach developed by Italian educator Dr. Maria Montessori. This approach aims to support children's natural curiosity and learning desires. The impact of Montessori pedagogy on toy design helps designers develop toys that encourage children's learning and exploration processes. Toys should have features that allow children to actively experience, explore on their own, develop manual skills, and support problem-solving skills. The designers should carefully research to develop toys that are inspired by Montessori pedagogy and meet the interests and needs of children. Toys should have features that support children's developmental stages and attract their attention. For example, toys that provide manipulation and examination opportunities to improve children's motor skills can be preferred. At the same time, toys produced from natural materials increase children's sensory experiences and encourage an environmentally friendly approach. Manufacturers should produce toys by considering the basic principles of Montessori pedagogy. These principles include encouraging children to gain independence and learn on their own, developing thinking skills, enabling interaction with the environment, and using natural materials. Production methods should be carefully selected to improve the quality and durability of toys.