Low-temperature thermodynamics of finite an discrete quartic quantum oscillator in one dimension
Ayrık ve sonlu bir boyutlu dördüncül kuantum salınıcısının düşük sıcaklıktaki termodinamik özellikleri
- Tez No: 83739
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TUĞRUL HAKİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET AYRIK VE SONLU BİR BOYUTLU DORDUNCÜL KUANTUM SALINICISININ DÜŞÜK SICAKLIKTAKİ TERMODİNAMIİK ÖZELLİKLERİ Afif Sıddıki Fizik Yüksek Lisans Tez Yöneticisi: Yard. Doç. Tuğrul Hakioğlu Eylül 1999 Bu çalışmada dördüncü dereceden bir Hamiltonyeni iki. değişik yöntem ile inceledik, ilk önce Gaussiyen bir ortalama-alan yaklaşıklığı kullanarak bu Hamiltonyeni analitik olarak ele aldık, ve bu yaklaşıklığın her çiftlenim büyüklüğü için geçersiz olduuğunu gözlemledik. Bu sebepten ötürü ikinci ve üçüncü dereceden yoz olmayan, zamandan bağımsız perturbasyon kuramını kullanarak dört-parçacık korreJasyonl-arina nçûncü dereceden katkıları elde ettik. ikinci kısımda çok-parçacık dalga fonksiyonlarının yeni bir gösterimini sunduk ve bu gösterimi nümerik yöntemimizde uyguladık. Bu yöntemi kul lanarak sonlu-ayrık ve etkileşimli bir boyutlu bir sistemin bazı termodinamik özelliklerini değişik etkileşim fonksiyonları için elde ettik. Bu tür bir sis temin termodinamik özelliklerini anlamak için olası yeni kriterler önerdik. Son olarak bu yöntemlerin ışığı altında belirli bir etkileşim fonksiyonu için Bose-Einstein yoğuşması benzeri bir davranış gözlemledik. Anahtar Kelimeler : Anharmoniklik, yüksek sıcaklık süperiletkenliği, ortalama-alan yaklaşıklığı, ayrık-sonlu sistemler, Bose-Einstein yoğuşması. iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT LOW-TEMPERATURE THERMODYNAMICS OF FINITE AND DISCRETE QUARTIC QUANTUM OSCILLATOR IN ONE DIMENSION Afif Sıddıki M.S. in Physics Supervisor: Assistant Prof. Tuğrul Hakioğlu September 1999 In this work we examined a quartic Hamiltonian using two different ap proaches. We first introduced a mean-field Gaussian approximation in order to handle this Hamiltonian analytically and observed, that this approximation is insufficient for all coupling strengths. Hence we applied second and third order non-degenerate time independent perturbation and obtained third or der corrector-- t: the four-body correlations. In the second part we introduced a new representation for the many-body wave functions and implemented this representation to our numerical tech niques. By the use of this technique we examined some thermodynamical properties of a discrete-finite interacting one-dimensional system for differ ent interaction functions. We introduced some possible criteria in order to understand the thermodynamical properties for such a system. Finally with in the light of these considerations we observed Bose-Einstein condensation like behavior for a particular coupling. Keywords : Anharmonicity, high temperature superconductors, mean- field approximation, discrete-finite systems, Bose-Einstein condensation. m