Akut pankreatitli hastalarda nötrofil lenfosit oranının tanısal ve prognostik önemi
Diagnostic and prognostic significance of neutrophil to lymphocyte ratio in patients with acute pancreatitis
  1. Tez No: 837398
  2. Yazar: SEVGİ HEREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞULE POTUROĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
ÖZET Amaç: Bu çalışmada akut pankreatit (AP) tanılı hastalarda Nötrofil-Lenfosit Oranı (NLO)'nın pankreatit şiddeti ve prognozu öngörmedeki rolü araştırılmış olup, en uygun NLO oranın bulunması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: Bu çalışma 50 sağlıklı gönüllünün nötrofil lenfosit oranlarının kayıt altına alınması ve Sağlık Bilimleri Üniversitesi Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi'ne 01.05.2020-01.05.2022 tarihleri arasında başvuran biliyer ve nonbiliyer akut pankreatit tanısı ile dahiliye ve genel cerrahi kliniklerine yatışı yapılan hastaların medikal kayıtlarının retrospektif olarak taranmasıyla ve bu hastaların demografik, klinik ve laboratuvar verilerinin retrospektif olarak incelenmesiyle gerçekleşti. Hastaların NLO (başvuru anı ve 48.saat), Ranson, BİSAP, HAPS, Atalanta kriterleri, organ yetmezlikleri ve hastanede kalış süreleri karşılaştırıldı. Bulgular: Yaptığımız çalışma sonucunda sağlıklı katılımcılar grubunda nötrofil/lenfosit oranı 1.93, akut pankreatit tanılı hasta grubunda nötrofil/lenfosit oranı ise 4.44 olarak hesaplandı. Bu iki grup karşılaştırıldığında nötrofil/lenfosit oranları (z=-7,066 p5.01 , 48 saat için >3.21 olarak hesaplanmıştır. Başvuru NLO değerlerinin organ yetmezliği için predikte etme duyarlılığı %58.1 ve özgüllüğü %59,2 iken, 48.saat NLO değerleri için duyarlılığı %64.5 ve özgüllüğü %64.2'dir Sonuç: NLO akut pankreatit prognozunun göstermede kolay uygulanabilir, düşük maliyetli ve ulaşılması kolay bir belirteç olarak kullanılabilir. Birçok farklı araştırma yapılmasına rağmen, akut pankreatit için uyarlanan skorlama sistemleri ve sınıflandırmalardan, hangisinin daha iyi ve kullanılabilinir olduğu henüz net olarak ortaya konamamıştır. Bu nedenle AP prognozunu predikte etmede kullanılacak sınıflandırma ya da skorlama sistemlerinin belirlenmesinde daha çok hasta içeren, çok merkezli, prospektif çalışmaların yapılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, the role of Neutrophil-Lymphocyte Ratio (NLR) in predicting pancreatitis severity and prognosis in patients with acute pancreatitis (AP) was investigated and it was aimed to find the most appropriate NLR. Materials and Methods: This study was conducted by recording the neutrophil lymphocyte ratios of 50 healthy volunteers and retrospectively reviewing the medical records of patients admitted to the University of Health Sciences Başakşehir Çam and Sakura City Hospital between 01.05.2020-01.05.2022 and admitted to the internal medicine and general surgery clinics with a diagnosis of biliary and non-biliary acute pancreatitis and retrospectively analysing the demographic, clinical and laboratory data of these patients. NLR (at admission and 48th hour), Ranson, BISAP, HAPS, Atalanta criteria, organ failure and length of hospital stay were compared. Results: As a result of our study, neutrophil/lymphocyte ratio was calculated as 1.93 in the healthy participants group and neutrophil/lymphocyte ratio was calculated as 4.44 in the patient group diagnosed with acute pancreatitis. When these two groups were compared, a statistically significant difference was found in terms of neutrophil/lymphocyte ratio (z=-7.066 p5.01 for admission and >3.21 for 48 hours. The sensitivity of admission NLO values for predicting organ failure was 58.1% and specificity was 59.2%, while the sensitivity was 64.5% and specificity was 64.2% for 48-hour NLR values. Conclusion: NLR can be used as an easily applicable, low-cost and easy-to-access marker for the prognosis of acute pancreatitis. Although many different studies have been conducted, it has not yet been clearly demonstrated which of the scoring systems and classifications adapted for acute pancreatitis is better and usable. Therefore, prospective, multicentre, multicentre, prospective studies with more patients should be conducted to determine the classification or scoring systems to be used in predicting the prognosis of AP.