Gebelik haftası 34. ile 37. hafta arasında olan hastalarda tek doz-çift doz betametazon yapılanların Doppler USG ölçümlerinde pulmoner arter direncinin karşılaştırılması
Comparison of pulmonary arterial resistance in Doppler Ultrasound measurements of patients receiving single vs. double dose betamethasone between weeks 34 and 37 of pregnancy
  1. Tez No: 837399
  2. Yazar: ORHAN KILINÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NUR GÖZDE KULHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Şehir Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Kliniğimizde preterm eylem nedeniyle yatışı yapılan 34.ile 37.gebelik haftası arasındaki hastalarda, fetal pulmoner arter doppler parametrelerinin incelenmesi ile tek doz ve çift doz betametazonun fetal pulmoner sistem üzerindeki etkilerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Gereç ve yöntem: Retrospektif tipteki bu çalışma 1 Mart 2023-1 Eylül 2023 tarihlerinde Konya Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'ne başvuran gebelerden 34-37 arasında preterm doğum öngörülen 82 hastanın çalışmaya dahil edilmesiyle gerçekleştirilmiştir. Hastalar tek doz ve çift doz betametazon uygulananlar olarak iki gruba ayrıldı. Tek doz betametazon uygulananlarda doz uygulamasından 48 saat sonra ve çift doz betametazon uygulananlarda son doz uygulamasından 48 saat sonra fetal doppler ölçümleri yapıldı. Bulgular: Bu çalışmaya tek doz betametazon yapılan 40, iki doz betametazon yapılan 42 olmak üzere toplam 82 hasta dâhil edildi. Tek doz ve çift doz betametazon yapılan hastaların her iki grupta sosyodemografik özellikleri, özgeçmişleri, gebelik haftası, önceki doğum şekli, mevcut gebeliğindeki doğum şekli, doğum sonrası bebeklerin yenidoğan yoğun bakım ünitesine yatış yapılıp yapılmaması, bebeklerin doğum ağırlıkları ve APGAR skoru her iki grupta benzerdi.
Özet (Çeviri)
Purpose: The aim of this study was to examine fetal pulmonary artery Doppler parameters in patients admitted for preterm labor between the 34th and 37th weeks of gestation at our clinic, and to evaluate the effects of single and double doses of betamethasone on the fetal pulmonary system. Materials and Methods: This retrospective study was conducted by including 82 pregnant women who presented to the Department of Obstetrics and Gynecology at Konya City Hospital between March 1, 2023, and September 1, 2023, with anticipated preterm birth between weeks 34 and 37. The patients were divided into two groups: those who received a single dose of betamethasone and those who received a double dose. Fetal Doppler measurements were taken 48 hours after the dose administration for those receiving a single dose of betamethasone and 48 hours after the last dose administration for those receiving a double dose. Results: A total of 82 patients were included in this study, with 40 receiving a single dose of betamethasone and 42 receiving two doses. Patients who received single and double doses of betamethasone showed similar sociodemographic characteristics, medical histories, gestational weeks, previous and current delivery methods, neonatal intensive care unit admissions of newborns, birth weights, and APGAR scores in both groups.