Çocuk acil polikliniklerinde yükleme sıvısı olarak serum fizyolojik ve ringer laktat alan gastroenterit tanılı hastaların geriye dönük değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of patients diagnosed with gastroenteritis who received normal saline and ringer's lactate as fluid replacement in pediatric emergency departments
  1. Tez No: 837421
  2. Yazar: CEREN YILMAZ DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAMİL ŞAHİN, DR. BERKER OKAY
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Amaç: Akut gastroenteritler, beş yaş altı çocuklar arasında solunum yolu enfeksiyonlarından sonra ikinci en sık ölüm nedenidir. İshal şikâyeti ile başvuran çocuklarda gelişebilecek dehidratasyonu doğru yönetebilmek, replasman solüsyonlarının klinik ve laboratuvar bulguları üzerine olan etkilerini bilmek ile mümkündür. Böylece, hangi replasman solüsyonunun hangi durumlarda daha doğru bir tercih olduğu bilgisine ulaşılabilir. Araştırmamız, akut ishal ve dehidratasyon kliniği ile acile başvuran çocukların, etkin replasman tedavisi alarak hastane yatış sürelerini kısaltmak konusunda hekimlere yol gösterici olması amacıyla yapılmıştır. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya hastanemiz çocuk acil polikliniklerine 01.01.2022-28.02.2023 tarihleri arasında akut ishal şikâyeti ile başvuran ve replasman tedavisi alan, 29 gün-18 yaş arası hastalar dahil edildi. Çalışma retrospektif kesitsel olarak yapıldı. Hastalar 2 gruba ayrıldı: i) Replasman tedavisi olarak RL almış olanlar (Grup 1) ve ii) Replasman tedavisi olarak SF almış olanlar (Grup 2). Bu gruplarda hastaların sistemde mevcut olan, tedavi öncesi ve sonrası kan gazı analizleri ile klinik dehidratasyon skorları değişimleri karşılaştırıldı. Bulgular: Çalışmamızda gruplar arasında cinsiyet ve yaş açısından anlamlı fark yoktu (sırasıyla p=1 ve p=0,974).
Özet (Çeviri)
Aim: Acute gastroenteritis is the second most common cause of death among children under the age of five, following respiratory tract infections. The proper management of dehydration that can develop in children presenting with diarrhea, understanding the effects of replacement solutions on clinical and laboratory findings is achievable. In this way, it becomes possible to access information on which replacement solution should be preferred in various clinical cases. Our study aims to guide physicians in shortening hospitalization periods of children presenting with acute diarrhea in the emergency department by providing effective fluid therapy. Materials and Methods: The study was planned with patients aged between 29 days and 18 years who were admitted to the pediatric emergency clinic of our hospital between 01.01.2022 and 28.02.2023, presented with acute diarrhea and received replacement therapy. The patients were divided into 2 groups: i) Who received RL as replacement therapy (Group 1) and ii) Who received SF as replacement therapy (Group 2). In these groups, we compared that changes in pre- and post-treatment blood gas analyses and clinical dehydration scores. Results: In our study, there were no significant differences between groups in terms of gender and age.