Çocuk Yoğun Bakım ünitesinde yatan hastalarda ilaç etkileşimlerinin değerlendirilmesi
Evaluation of drug interactions in patients hospitalized in Pediatric Intensive Care Unit
  1. Tez No: 837422
  2. Yazar: HAZAL HELİN DOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN BAYRAKTAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı Çocuk Yoğun Bakım Ünitesinde (ÇYBÜ) çoklu ilaç kullanımı olan 1 ay-18 yaş arası hastalarda karşılaşılan ilaç-ilaç etkileşimlerinin (İİE) sıklığını, olası klinik etkilerini saptamak ve bu İİE'nin hastaların yaş, cinsiyet ve kronik hastalıklarına göre sıklığını Micromedex® ve UpToDate® veri tabanları ile karşılaştırarak hastaların mortalitesi ve morbiditesi üzerine etkilerini ortaya koymaktır. Materyal ve Metod: Bu çalışmaya İstanbul Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi ÇYBÜ'de 01/05/2023-01/09/2023 tarihleri arasında yatan ve çoklu ilaç kullanan hastalar alındı. İİE'ni değerlendirmek için UpToDate® ve Micromedex® veri tabanları kullanıldı. İstatistiksel analiz için SPSS 15.0 for Windows programı kullanıldı. Bulgular: ÇYBÜ'de yatan 78 hastada kullanılmış olan 268 ilaç çifti değerlendirildi.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of this study was to determine the frequency and possible clinical effects of drug-drug interactions (DDIs) encountered in patients aged between 1 month and 18 years with multiple drug use in the Pediatric Intensive Care Unit (PICU) and to compare the frequency of these DDIs according to age, gender and chronic diseases of the patients with Micromedex® and UpToDate® databases and to reveal their effects on mortality and morbidity of the patients. Material and method: Patients who were hospitalized in the PICU of Istanbul Sultangazi Haseki Training and Research Hospital between 01/05/2023- 01/09/2023 and were on multiple medications were included in this study. UpToDate® and Micromedex® databases were used to evaluate DDIs. SPSS 15.0 for Windows program was used for statistical analysis. Results: We evaluated 268 drug pairs used in 78 patients hospitalized in the PICU.