Yenidoğan Yoğun Bakım ünitesinde erken sepsis nedeniyle yatırılan ve anne kültürü alınan bebeklerde ileriki yaşlarda Otizm Spektrum Bozukluğu görülebilme sıklığının araştırılması
Investigation of the frequency of Autism Spectrum Disorder at later ages in babies admitted to the Neonatal Intensive Care Unit due to early sepsis and maternal cultures taken
  1. Tez No: 837423
  2. Yazar: SİNEM TEPEBAŞI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURCU CEBECİ, PROF. DR. DERYA BÜYÜKKAYHAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Amaç: Erken başlangıçlı neonatal sepsis (EBNS) nedeniyle yenidoğan yoğun bakım ünitemizde yatan bebeklerin ileriki yaşlarında otizm spektrum bozukluğu (OSB) sıklığı ve bunu etkileyen maternal ve neonatal faktörleri araştırdık. Gereç ve Yöntem: Tek merkezli, gözlemsel, kohort çalışmamıza EBNS nedeniyle yatan ve anne kültürleri alınan 59 term bebek dâhil edildi. Bebeklere 18-36 ay aralığına geldiklerinde OSB taraması için Modified Checklist for Autism in Toddlers (M-CHAT) testi yapıldı. M-CHAT sonucunda şüpheli olarak değerlendirilen çocuklar Autism Diagnostic Observation Scale 2 (ADOS-2) ile değerlendirildi. Bulgular: Yenidoğanların ortalama gestasyon haftası 38,7±1,1 hafta, doğum ağırlığı 3332±541 gram ve %61'i erkekti. M-CHAT sonucunda bebeklerin 6'sı (%11,1) otizm açısından şüpheli bulundu. Otizm açısından şüpheli bulunan 6 çocuk ADOS-2 ile değerlendirildiğinde 5'i (%8,4) OSB tanısı aldı. Otizm spektrum bozukluğu tanısı alan ve almayan bebeklerin karşılaştırılmasında cinsiyet, doğum ağırlığı, boyu, baş çevresi, doğum şekli, anne yaşları benzerdi. Annelerin hiçbirisinde gebelik sürecinde ateş olmamıştı, anne kültürlerinin %55,9'unda üreme olmuşken en sık üreyen patojen Eshericia coli (E. Coli) idi. Otizm tanısı alan bebeklerin annelerinin %60'ında anne kültürü üremesi olmuşken, OSB olmayan bebeklerin annelerinde bu oran %42,6 idi (p=0,646). OSB olan ve olmayan bebeklerin ampisilin+gentamisin kullanım oranları, antibiyotik tedavi süreleri, toplam hastanede yatış süreleri benzerdi. Otizmi belirleyen faktörlerin çok değişkenli analizinde anne yaşı, cinsiyet, sadece ampisilin- gentamisin kullanımı, antibiyotik süresi, anne kültüründe üreme varlığı ve kord pH'ı bağımsız değişken olarak saptanmadı. Sonuç: Erken başlangıçlı neonatal sepsis nedeniyle yoğun bakım ünitesine yatan her on bebekten birinde OSB geliştiğini gözlemledik. Artmış OSB riskini saptadığımız bu bebeklerin OSB açısından daha yakın taranmaları gerektiği kanaatine ulaştık. Yoğun bakım sürecinde kullanılan antibiyotik tedavileri ve sürelerinin ayrıca annenin kültürlerinde üreme olmasının OSB riskini arttırmadığını saptadık.
Özet (Çeviri)
Aim: We investigated the prevalence of autism spectrum disorder (ASD) in the later ages of infants hospitalized in our neonatal intensive care unit due to early-onset neonatal sepsis and the maternal and neonatal factors affecting it. Materials and Methods: In our single-center, observational, cohort study, 59 term infants who were hospitalized for early-onset neonatal sepsis and whose maternal cultures were taken were included in the study. When the babies were between 18-36 months, The Modified Checklist for Autism in Toddlers (M-CHAT) test was performed for ASD screening. Children who were considered suspicious as a result of M-CHAT were evaluated with Autism Diagnostic Observation Scale 2 (ADOS-2). Results: The mean gestational age of newborns was 38.7±1.1 weeks, birth weight was 3332±541 grams, and 61% were male. As a result of M-CHAT, 6 (11.1%) of the infants were found to be suspicious for autism. When 6 children who were found suspicious in terms of autism were evaluated with ADOS-2, 5 (8.4%) of them were diagnosed with ASD. In the comparison of babies diagnosed with autism spectrum disorder and those without, gender, birth weight, height, head circumference, mode of delivery, and maternal ages were similar. None of the mothers had fever during pregnancy, and while 55.9% of the maternal cultures had reproduction, the most common pathogen was Eshericia coli (E. Coli). While 60% of the mothers of infants diagnosed with autism had maternal culture reproduction, this rate was 42.6% in the mothers of infants without ASD (p=0.646). Ampicillin+gentamicin utilization rates, antibiotic treatment duration, and total hospital stay were similar in infants with and without ASD. In the multivariate analysis of the factors determining autism, maternal age, gender, ampicillin-gentamicin use alone, duration of antibiotics, presence of reproduction in maternal culture and cord pH were not found as independent variables. Conclusion: We observed that one out of every ten infants admitted to the intensive care unit due to early-onset neonatal sepsis developed ASD. We have come to the conclusion that these babies, whose increased risk of ASD we detected, should be screened more closely for ASD. We found that antibiotic treatments and durations used in the intensive care process, as well as reproduction in the mother's cultures, did not increase the risk of ASD.