A deep learning approach for non-line of sight data in optical camera communications
Optik kamera iletişimlerinde görüş hattı olmayan veriler için derin öğrenme yaklaşımı
  1. Tez No: 837438
  2. Yazar: ÇAĞLA ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAHYA KEMAL BAYKAL, ÖĞR. GÖR. TOLGA İNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Çankaya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Optik kamera iletişimi (OCC) alanında, yansımalar ve kötü aydınlatma nedeniyle, doğrusal olmayan görüş (NLOS) durumlarından veriyi doğru bir şekilde çıkarmak zordur. Bu zorlu durumu aşmak için derin öğrenme yardımıyla veri içeren görseller bit seviyesinde bölütlendi. Farklı aydınlatma ve yansımaları içeren verilerle özelleştirilmiş bir Unet-merkezli evrişimli sinir ağı eğitildi. OCC'nin zorluklarını tam anlamıyla analiz etmek için daha geniş kapsamlı akademik araştırmaların ön analizi tamamlandı. Bunun ardından, OCC alanında derin öğrenmenin üstesinden gelmesi gereken zorluklar hakkında tartışıldı. Derin öğrenme segmentasyonuyla NLOS OCC durumunda çözülen bit sayısını nasıl artıracağınıza dair literatürde yeterli bilgi olmadığı için bu çalışma gerçekleştirildi. Farklı NLOS OCC senaryolarından oluşan büyük bir veri koleksiyonu geliştirildi. Bu geniş veri koleksiyonunun dahil edilmesiyle modelin sorunları çözme ve genelleme yapma yeteneği iyileştirildi. Bulgular, bu özel durumda, derin öğrenme modelinin geleneksel eşikleme tekniğinden daha iyi performans gösterdiğini ortaya koydu.
Özet (Çeviri)
In the field of optical camera communication (OCC), extracting data accurately from non-line-of-sight (NLOS) situations is challenging due to reflections and bad lighting. To overcome this challenging situation, with the help of deep learning, images that contain data were segmented at the bit level. A customized U-Net centric convolutional neural network was trained with different data that included bad lighting and different reflections. A preliminary analysis of more extensive academic research was completed in order to fully analyze the challenges of OCC. After this, there was discussion about the difficulties that deep learning in the field of OCC had to overcome. This study was conducted since there was not sufficient knowledge in the literature on how to increase the number of bits decoded in the NLOS OCC situation with deep learning segmentation. A large data collection made up of images from different NLOS OCC scenarios was developed. The ability of the model to solve problems and make generalizations was improved with the inclusion of this large data collection. The findings demonstrated that, in this particular situation, the deep learning model performed better than the conventional thresholding technique.