Yenidoğan sepsisinde eritrosit dağılım genişliği (RDW),CRP ve Il-6 düzeyinin tanısal değerlerinin karşılaştırılması
Comparison of diagnostic values of red cell distributionwidth [RDW], CRP, and Il-6 in neonatal sepsis
  1. Tez No: 837437
  2. Yazar: TUĞÇE TOPCU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELMA SAYGILI KARAGÖL
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Gülhane Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
Amaç: Yenidoğan sepsisi yaşamın ilk bir ayında görülen özgül mikroorganizmanın kültürde izole edilebildiği klinik bir sendromdur. Sepsisin altın standart tanısı kan kültürü olmakla birlikte etkenin kültürde gösterilemediği klinik sepsis tanısının konulması için çeşitli testler yapılmaktadır.Ancak hâla duyarlılığı ve özgüllüğü yüksek bir test bulunamamıştır. Çalışmamızda amaç eritrosit dağılım genişliğinin (RDW) yenidoğan sepsisini öngörmede bir biyomarker olarak kullanılabilirliğini değerlendirmektir. RDW 'nun C-reaktif protein (CRP), IL-6 olan ilişkisini incelemek ve 10 gün ve üzerinde hastanede yatıştaki prognostik değerini araştırmak da çalışmamızın amaçları arasındadır. Gereç ve Yöntemler: Çalışmamıza prospektif olarak 0-28 gün aralığında uygun kriterleri sağlayan 132 neonatal sepsis tanılı yenidoğan dahil edildi. Hastalar erken başlangıçlı sepsis (EBS)ve geç başlangıçlı sepsis (GBS) olarak sınıflandırıldı. Yenidoğan bebeklerin demografik özellikleri, natal özellikleri (Post natal gün, doğum ağırlığı, doğum şekli, hastanede yatış süresi) dosyaları üzerinden laboratuvar bulguları ise (Tam kan parametreleri, CRP, IL-6 ve kültür sonuçları) bilgisayar sistemi üzerinden prospektif olarak incelendi. Sepsis tanısıyla tedavi alan yenidoğan bebeklerin, sepsisin başlangıç, 3.ve 7.gününde saptanan RDW, CRP ve IL-6 değerleri kaydedildi.RDW'nun sepsis sürecindeki değişimi ve CRP, IL-6 ile olan korelasyonu değerlendirildi. Başlangıç RDW değerinin 10 günden uzun süren hastane yatışlarında prognostik etkisi araştırıldı. İstatistiksel Yöntem: İstatistiksel analiz için SPSS 29.0 paket programı kullanıldı. Anlamlılık düzeyi için p değerinin 0,05'ten küçük olması kabul edildi. Değişkenlerin tanımlayıcı analizleri yapıldı, kategorik değişkenler sayı ve yüzde olarak, sürekli değişkenler ise ortalama, standart sapma, ortanca ve minimum, maksimum değerlerle birlikte verildi. Bağımsız kategorik değişkenlerin analizinde ki-kare ve Fisher'in kesinlik testleri kullanıldı.Sürekli değişkenlerin analizinde normal dağılım Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile değerlendirildi. Sürekli değişkenlerin kategorik değişkenlerle karşılaştırılmasında normal dağılım varsa t testi, yoksa Mann-Whitney U testi kullanıldı. İki sürekli verinin karşılaştırılmasında değişkenler normal dağılıma uymadıkları için Spearman korelasyon testi kullanıldı. Korelasyon katsayısı >0,7 güçlü, 0,3-0,7 orta,
Özet (Çeviri)
Objective: Neonatal sepsis is a clinical syndrome that can be seen in the first month of life, where a specific microorganism that can be isolated in culture is present. Although the gold standard diagnosis of sepsis is blood culture, various tests are performed to diagnose clinical sepsis when the pathogen cannot be demonstrated in culture. However, a test with high sensitivity and specificity has not yet been found. The aim of our study is to evaluate the potential use of red cell distribution width (RDW) as a biomarker in predicting neonatal sepsis. We also aim to examine the relationship between RDW, C-reactive protein (CRP), and IL-6 and investigate its prognostic value in hospitalizations lasting 10 days or more. Materials and Methods: A total of 132 neonates diagnosed with neonatal sepsis who met the appropriate criteria were included in our study prospectively, between 0-28 days of age. Patients were classified as early-onset sepsis (EOS) and late-onset sepsis (LOS). Demographic characteristics of neonates, natal features (postnatal day, birth weight, mode of delivery, duration of hospitalization), and laboratory findings (complete blood count parameters, CRP, IL-6, and culture results) were prospectively examined via the hospital data system. RDW, CRP, and IL-6 values determined on the onset, 3rd, and 7th days of sepsis treatment were recorded. The change in RDW during the sepsis process and its correlation with CRP and IL-6 were evaluated. The prognostic effect of the initial RDW value on hospitalizations lasting more than 10 days was investigated. Statistical Method: SPSS 29.0 package program was used for statistical analysis. A p-value of less than 0.05 was accepted as the level of significance. Descriptive analyses of the variables were performed, categorical variables were given as number and percentage, and continuous variables were given as mean, standard deviation, median, and minimum-maximum values. In the analysis of independent categorical variables, chi-square and Fisher's exact tests were used. In the analysis of continuous variables, normal distribution was evaluated with Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests. In the comparison of continuous variables with categorical variables, if there was a normal distribution, the t-test was used, otherwise the Mann-Whitney U test was used. Spearman correlation test was used to compare two continuous variables as the variables did not fit normal distribution. A correlation coefficient >0.7 was considered strong, 0.3-0.7 was considered moderate, and