Quantum polarization properties of radiation
Işınımın kuvantum polarizasyon özellikleri
- Tez No: 83744
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEXANDER SHUMOVSKY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
ÖZET ısınımın kuvantum polarizasyon özellikleri Mithat UNSAL Fizik Bölümü Yüksek Lisans Danışman: Prof. Dr. Alexander Shumovsky Ağustos, 1999 Fotonların bir kaynağa göre herhangi bir konumdaki polarizasyonlarını tanımlayan yeni bozon işlemcileri tanımlandı. Klasik tanımın aksine, kuvantum polarizasyonun tanımlanmasında dokuz tane yerel Stokes işlemcisine ihtiyaç olduğu gösterildi. Bu işlemciler fotonların Weyl-Heisenberg cebrinin SU(3) altcebrinin bir gösterimini oluşturur. SU(3) cebrinin Cartan cebri ışınımın fazının kosinüs ve sinüs işlemcilerini belirler. Fotonlar için düzlem dalgaların kullanılmasının polarizasyonun kuvantum dalgalanmalarında, kaynaktan uzak bölgelerde bile, yanliş sonuçlar verdiği gösterildi. Çok kutuplu fotonlar için çifteş gösterim önerildi. Üstel işlemci bu gösterimde köşegen bir matris halini alır. Bu da gösterir ki çifteş sayı durumları ışınımın faz durumlarını belirler. Üstel işlemcinin iki-kutuplu ve dört-kutuplu fotonlar için ayrık izgesi bulundu ve klasik limitte beklenen sonuçlar alındı. Sonuçların yakın bölge optiğine uygulanması tartışıldı. Anahtar Kelimeler ve ifadeler. Polarizasyon, çifteş gösterim, kuvantum fazi, kuvantum yakın bölge optiği iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT QUANTUM POLARIZATION PROPERTIES OF RADIATION Mithat UNSAL M. S. in Physics Advisor: Prof. Dr. Alexander Shumovsky August, 1999 New bosonic operators, describing the polarization properties of photons at any point with respect to a source, are introduced. It is shown that, unlike the classical picture, the local quantum description of polarization needs nine independent local Stokes operators, forming a representation of the SU(3) sub- algebra in the Weyl-Heisenberg algebra of photons. The Cartan algebra of this SU(3) determines the cosine and sine of radiation phase operators. It is shown that the use of plane wave photons can lead to wrong results for quantum fluctuation of polarization even in the far zone. Dual representation of multipole photons is proposed. The exponential operator is diagonal in this representation, hence dual number states describe radiation phase states.. The discrete spectrum of exponential operator is found for dipole and quadrupole photons and a natural behaviour in the classical limit. Application of the results to the near-field optics is discussed. Keywords and Phrases: Polarization, dual representation quantum phase, quantum near field optics in