Effects of an intense laser field on the intersubband transitions and impurity binding energy in quantum dots
Yoğun lazer alanının kuantum noktalarında altbantlararası geçişlere ve safsızlık bağlanma enerjisine etkileri
- Tez No: 662216
- Danışmanlar: PROF. DR. SERPİL ŞAKİROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu tezde, rezonant olmayan, yüksek frekanslı, yoğun lazer alanının (ILF), düzgün manyetik alan altında merkezi safsızlık içeren iki-boyutlu bir kuantum noktanın optik yanıtı üzerindeki etkilerine odaklandık. Dairesel polarizasyonlu THz lazer radyasyonu, yüksek-frekanslı Floquet yaklaşımı çerçevesinde ele alınmıştır. Gaussian, Hidrojenik ve screened Coulomb gibi farklı potansiyeller kullanılarak modellenen safsızlığın sistem üzerine etkileri incelenmiştir. Ayrıca, ILF'nin parabolik hapsetme potansiyeli ve merkezine lokalize Gaussian pik ile tanımlanan iki-boyutlu bir kuantum halkasının optik özellikleri üzerindeki etkisini de inceledik. Kompakt-yoğunluk matrisi yaklaşımı ve iteratif yönteme dayanarak, lineer ve üçüncü-derece lineer olmayan optik soğurma katsayıları ve kırılma indisi değişimi ve üçüncü-harmonik üretimi katsayısı hesaplanmıştır. Galerkin yaklaşımına dayanan tek boyutta sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak tanımlanan sistemlerin enerji özdeğerleri ve dalga fonksiyonları nümerik olarak elde edilmiştir. Elde edilen sonuçlar, ILF uygulamasının kuantum noktanın (halkanın) elektronik yapısında, safsızlık bağlanma enerjisinde ve dolayısıyla optik özelliklerin davranışında önemli değişikliklere yol açtığını göstermektedir. Ayrıca, optik karakteristiklerin rezonant pik noktasının konumu ve büyüklüğü, manyetik alan, kuantum nokta (halka) boyutu, safsızlık potansiyel parametreleri ve sistem parametrelerinden önemli ölçüde etkilenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we focus on the effects of non-resonant, high-frequency intense laser field (ILF) on the optical response of a two-dimensional quantum dot including on-center impurity under uniform magnetic field. THz laser radiation with circular polarization has been treated within the framework of high-frequency Floquet approach. The effects of impurity types modeled by using different potentials such as Gaussian, Hydrogenic and screened Coulomb on the system are investigated. Besides, we have also examined the influence of ILF on the optical properties of a two-dimensional quantum ring described by the parabolic confinement potential and the Gaussian peak localized to the center. Based on the compact-density matrix approach and iterative procedure, linear and third-order nonlinear optical absorption coefficients and refractive index changes and third-harmonic generation coefficient are calculated. The energy eigenvalues and wave functions of defined systems have been obtained numerically by using finite element method in one dimension which is based on Galerkin approach. The obtained results show that the action of ILF leads to crucial changes in the electronic structure of quantum dot (ring), the impurity binding energy and consequently the behavior of optical properties. Further, the position and magnitude of the resonant peak of optical characteristics are significantly affected by magnetic field, quantum dot (ring) size, the impurity potential parameters and the system parameters.