Karbon salımı ve enerji tüketimi bağlamında betonarme taşıyıcı sistemlerin değerlendirilmesi: Kocaeli Şehir Hastanesi örneği
Evaluation of reinforced concrete structural systems in context of carbon emissions and energy consumption: The case of Kocaeli City Hospital
- Tez No: 837440
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜLSER ÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yapım Teknolojileri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Yapı ve yapı endüstrisinde enerji tüketimi ve sera gazı salımı, küresel ve yerel çevresel problemlere yol açmaktadır. Bu nedenle, çevresel sorunları azaltmak amacıyla çevreye duyarlı yapı sistemleri ve binaların geliştirilmesi önem taşımaktadır. Sürdürülebilir bina yapımına yönelik çalışmaların artmasıyla birlikte, binaların yaşam döngüsü boyunca çevresel etkilerin önceden belirlenmesi ve taşıyıcı sistem malzemelerinin seçimiyle karbon salımı ve enerji tüketiminin minimize edilmesi hedeflenmektedir. Özellikle betonarme taşıyıcı sistemlerde, ekolojik sürdürülebilirliği sağlamak için karbon emisyonu ve enerji tüketiminin azaltılması gerekmektedir. Bu nedenle, betonarme malzemelerin çevreye saldığı karbon emisyonu ve enerji tüketimi hesaplanmalıdır. Bu değerlerin ölçümünde yaşam döngüsü değerlendirmesi (YDD) yöntemi kullanılmaktadır. YDD, bir yapının hammaddenin çıkarılmasından başlayarak üretimi, kullanımı ve kullanım sonrası aşamalardaki çevresel etkilerini hesaplayan bir yaklaşımdır. Bu tez, YDD sistem sınırı olarak“Beşikten Kapıya”modelini kullanmaktadır. Bu model, yapı malzemesinin üretimi, taşınması, işlenmesi ve yapı malzemesi haline getirilmesi süreçlerini içermektedir. Betonarme taşıyıcı sistemlerin üretim aşamasında, malzeme üretimi sırasında ve şantiyeye nakliye aşamasında açığa v çıkan karbon salınımı ve enerji tüketimi değerleri yaşam döngüsü değerlendirmesi çerçevesinde incelenmektedir. ICE (The Inventory of Carbon and Energy) veri tabanı, bu hesaplamalar için kullanılmıştır. ICE veri tabanı yerel koşullara uygun, projelere özgü malzeme verilerine sahip ve endüstri standartlarına uygundur. Örnek olarak, Kocaeli Şehir Hastanesi MHA binasının betonarme malzemelerinin karbon salınımı ve enerji tüketimi değerleri ICE veri tabanından elde edilen verilerle hesaplanmıştır. Bu hesaplamalar, malzeme miktarlarının belirlenmesini, emisyon faktörlerinin ve enerji tüketimi verilerinin kullanılmasını içermektedir. Sonuç olarak, bu çalışma, betonarme taşıyıcı sistemlerde çevresel sürdürülebilirliği artırmak ve karbon salımını ve enerji tüketimini azaltmak amacıyla önemli bir adım atmaktadır. Bu yaklaşım, inşaat sektöründe daha sürdürülebilir uygulamaların teşvik edilmesine katkıda bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Energy consumption and greenhouse gas emissions in the building and construction industry lead to global and local environmental problems. Therefore, it is important to develop environmentally friendly building systems and buildings in order to reduce environmental problems. With the increase in studies on sustainable building construction, it is aimed to determine the environmental impacts throughout the life cycle of buildings and to minimize carbon emissions and energy consumption by choosing structural system materials. Especially in reinforced concrete structural systems, carbon emissions and energy consumption must be reduced to ensure ecological sustainability. Therefore, the carbon emissions and energy consumption released by reinforced concrete materials into the environment should be calculated. Life cycle assessment (LCA) method is used to measure these values. LCA is an approach that calculates the environmental impacts of a building in the production, use and post-use stages, starting from the extraction of raw materials. This thesis uses the“Cradle to Gate”model as the LCA system boundary. This model includes the processes of production, transportation, processing and conversion of building materials into building materials. Carbon emission and energy consumption values emitted during the production phase of reinforced concrete vii structural systems, material production and transportation to the construction site are examined within the framework of life cycle assessment. ICE (The Inventory of Carbon and Energy) database was used for these calculations. The ICE database is appropriate to local conditions, has project-specific material data and complies with industry standards. For example, the carbon emission and energy consumption values of the reinforced concrete materials of the Kocaeli City Hospital MHA building were calculated with the data obtained from the ICE database. These calculations include determining material quantities and using emission factors and energy consumption data. As a result, this study takes an important step to increase environmental sustainability and reduce carbon emissions and energy consumption in reinforced concrete structural systems. This approach contributes to promoting more sustainable practices in the construction industry.