Effects of different parameters on throughput improvement of packet-switched networks
Farklı parametrelerin paket anahtarlamalı şebekelerde verimliliğin iyileştirilmesine etkisi
- Tez No: 837441
- Danışmanlar: DOÇ. BARBAROS PREVEZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mühendislik Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
İnternet'in modern hayattaki ayrılmaz rolünü vurgulayarak, kritik bir hizmet sağlayıcı olarak dünya genelinde milyarlarca insanı olumlu bir şekilde etkilediğini vurgular. İnternet'in bu olumlu etkileri sunabilmesi, canlı hizmetler sağlama kapasitesine dayanmaktadır. Bu tezin amacı, İnternet'in bu hizmetleri sunma yeteneğini artırmak ve sürdürmek olarak belirlenmiştir. Bilgisayarların ve ağların evrimi, etkileşimli multimedya hizmetlerinin önemini vurgular. Bu hizmetlerin kalitesi, yaygın olarak benimsenmeleri için hayati öneme sahiptir ve kullanıcı algısına göre belirlenir. Optimal Hizmet Kalitesi (QoS) sadece en yüksek değil, aynı zamanda farklı kullanıcı ihtiyaçlarına göre uyarlanmıştır. Uygun QoS seviyelerini sağlamak için uygulamalar, algılanan kaliteyi etkileyen ilgili ağ parametrelerini anlamalıdır. Akıllı evlerdeki IP ağlarının, akıllı telefonların, araç multimedya sistemlerinin ve IP televizyonlarının yaygınlaşmasıyla birlikte İnternet'e bağlı cihazların ve uygulamaların sayısı artmış, bant genişliği kullanımı artmıştır. Sonuç olarak, bant genişliği kullanımını ve sistem performansını optimize etme önem kazanmıştır. Bu tez, Matlab simülasyonu kullanarak paket anahtarlamalı TCP/IP ağını simüle ederek verimlilik performansını artırmayı amaçlamaktadır. Başarıyla teslim edilen paketlerin sayısını artırmak veya genel teslimat süresini azaltmak, doğrudan verimliliği ve performansı artırır. Daha önceki birçok çalışma ve modifikasyon, ağ kalitesini iyileştirmeyi hedefleyerek bu sorunlarla ilgilenmiştir. Çözümler, ağ simülasyonunda algoritmik değişiklikler aracılığıyla araştırılmıştır. Sonuçlar, Mathis verimlilik formülü kullanılarak değerlendirilmiş, benzer literatür çalışmalarıyla karşılaştırılmış ve proje simülasyon sonuçlarıyla karşılaştırılmıştır. Nihai amaç, belirli koşullar altında optimal performansı sağlayan ağ parametresini belirlemek ve bunun verimlilik üzerindeki etkisini incelemektir. Gerçekleştirilen çalışmalar, istenen İnternet hızı seviyelerine ulaşmak için parametre etki değerlerinin karşılaştırmalı bir analizini kolaylaştırmaktadır
Özet (Çeviri)
The Internet has become an integral part of modern life, globally utilized around the world, delivering positive impacts to billions. This thesis focuses on enhancing the Internet's capacity to provide live services, aiming to sustain its positive influence. The evolution of computers and networks underscores the significance of interactive multimedia services. The quality of these services is pivotal for their widespread adoption and is determined by user perception. Optimal Quality of Service (QoS) isn't merely the highest but rather tailored to varying user needs. To ensure appropriate QoS levels, applications must understand relevant network parameters influencing perceived quality. The proliferation of Internet Protocol (IP) networks in smart homes, smartphones, vehicle multimedia systems, and IP televisions has led to an increased number of devices and applications connected to the Internet, intensifying bandwidth utilization. Consequently, optimizing bandwidth utilization and system performance has gained more prominence. This thesis endeavors to maximize the throughput performance by simulating a packet-switched TCP/IP network using Matlab simulation and optimizing the parameters related to system performance. It is shown that elevating the number of successfully delivered packets or reducing overall delivery time directly enhances the throughput of the performance. Numerous prior studies and modifications have tackled these issues, aiming for improved network quality. Solutions are explored through algorithmic alterations in network simulation. The results which are evaluated using the Mathis throughput formula, are compared with analogous literature studies and finally contrasted with the thesis simulation outcomes. The ultimate goal of this thesis is to identify the network parameter values yielding optimal performance under specific conditions and scrutinize their impact on throughput. The conducted studies facilitate a comparative analysis of parameters for their effects in order to attain the desired Internet speed levels.