Süt dişlenme dönemindeki çocuklarda horlamanın oklüzyona etkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of the effect of snoring on occlusion in primary dentition
  1. Tez No: 837457
  2. Yazar: ÖZLEM BEREN SATILMIŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Diş Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu çalışmada Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Çocuk Diş Hekimliği Anabilim Dalı'na rutin muayene için başvuran süt dişlenme döneminde, birinci daimi molar dişleri sürmemiş, 5 yaş grubu çocuk hastalarda horlamanın oklüzyon üzerine etkisinin üç boyutlu tarama yöntemi ile dijital model oluşturarak değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çocuk hastalarda horlamanın oklüzyona etkisini değerlendirmek amacıyla rutin kullanılan parametrelerden; overjet, overbite, molar ve kanin ilişkiler, ark uzunluğu, interkanin ve intermolar mesafe, çapraşıklık incelenmiş olup horlamaya neden olabilecek makroglossi, Mallampati ve Brodsky skorları kayedilmiş, veli/bakımverenlerine çocuklarının uyku kalitesini ve bozukluklarını değerlendirmek için sorular yöneltilmiştir. Çalışma sonuçlarına göre; yüksek Mallampati ve Brodsky skorları, maksiller çene interkanin mesafenin azalması ve maksiller çenede çapraşıklık gibi maloklüzyonlar ile horlama arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görülmüştür. Ağız solunumunun horlamayla arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu ve ağız kuruluğu, uykuda terleme, baş ağrısı, gün içinde hiperaktivite gibi uykuyla ilişkili gece ve gündüz semptomlarının horlayan çocuklarda istatistiksel olarak anlamlı bir şekilde daha yüksek olduğu bulgulanmıştır. Maloklüzyon olarak maksiller interkanin genişlik değerlerinin azalması ve buna bağlı görülen maksiller çapraşıklık; diğer değerlerin ise istatistiksel olarak anlamlı olmasa da horlamayan gruptan daha az olması; horlamanın maloklüzyonlara neden olduğunu desteklemekle birlikte erken dönemde bunu tespit edip önleyebilme ya da elimine edebilme amacına ulaşabildiğimizi göstermektedir. Çocuk diş hekimleri, rutin muayene sırasında adenotonsiller hipertrofiyi gözlemleyebilmeli, süt dişlenmenin normal fizyolojisinden farklı olan maksiller çenede çapraşıklığı değerlendirip horlama öyküsünü sorgulamalı, hastayı gerekirse KBB'ye göndermeli ve oluşabilecek olumsuz etkileri erkenden tespit edip önlemelidir. Çocuk diş hekimleri, ortodontistler, pediatristler ve KBB hekimleri bu konuda multidisipliner bir şekilde çalışarak hem veli/bakımverenlerin farkındalığını artıracak hem de maliyetli, uzun süreli ve girişimsel müdahalelere gerek kalmadan optimal ağız diş sağlığı ve normal oklüzyonun gelişimine destek vereceklerdir.
Özet (Çeviri)
This study, it was aimed to evaluate the effect of snoring on occlusion in 5-year-old children who did not have erupted first permanent molars during the primary dentition period, who applied to Ankara University Faculty of Dentistry, Department of Pediatric Dentistry for a routine examination, by creating a digital model with three-dimensional scanning method. Among the parameters used routinely to evaluate the effect of snoring on occlusion in pediatric patients; overjet, overbite, molar and canine relationships, arch length, inter canine and intermolar width, and crowding were examined, macroglossia, Mallampati and Brodsky scores that may cause snoring were recorded, and questions were asked to parents/caregivers to evaluate their children's sleep quality and disorders. According to the results of the study; a statistically significant correlation was found between snoring and malocclusions such as high Mallampati and Brodsky scores, decreased maxillary intercanine width, and crowding in the maxillary arch. It was found that there is a statistically significant relationship between mouth breathing and snoring, and sleep-related day and night symptoms such as dry mouth, sweating during sleep, headache, and daytime hyperactivity were found to be statistically significantly higher in children who snore. Decreased maxillary inter-canine width and related maxillary crowding, and other values which less (not statistically significant) than the non-snoring group support that snoring causes malocclusions as well as shows that we can reach the goal of detecting and preventing or eliminating it in the early period. Pediatric dentists should be able to observe adenotonsillar hypertrophy during a routine examination, evaluate the crowding in the maxillary jaw, which is different from the normal physiology of primary dentition, and question the history of snoring, send the patient to the otolaryngologist if necessary, and detect and prevent adverse effects that may occur early. Pediatric dentists, orthodontists, pediatricians, and otolaryngologists will work in a multidisciplinary manner on this issue, both to increase the awareness of parents/caregivers and to support the development of optimal oral and dental health and normal occlusion without the need for costly, long-term interventions.