Farklı dişlenme dönemindeki çocuklarda temporomandibular düzensizliklerin saptanması
Determination of temporomandibular disorders at the different dentition stages in children
  1. Tez No: 314380
  2. Yazar: CANAN DAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURHAN ÖZALP
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Pedodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Bir epidemiyolojik araştırma olarak planlanan bu çalışmada; farklı dişlenme dönemlerindeki çocuklarda TME muayenesi sırasında TMD' nin teşhis edilip bu düzensizliklere neden olan olası faktörlerin araştırılması, TMD ve etiyolojik faktörler arasındaki ilişkinin açıklanması ve bu sayede koruyucu-önleyici uygulamalara katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Çalışmamız, Ankara ilindeki devlet okullarında okuyan ve yaşları 4-14 arasında bulunan çocukların ağız içi ve dışı muayeneleri, TME muayenesi ve postural değerlendirmeleri içeren kesitsel bir çalışma olarak planlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this epidemiological study was to determine TMD during TME examination at the different dentition stages in children with the aim of investigating possible etiologic factors, explaining relation between the TMD and etiologic factors as well as contributing to preventive approaches. This study, which included children between 4-14 years of age attending the public schools in Ankara, was planned as a cross-sectional study containing the intra-oral and extra-oral examinations, TMJ examination and postural consideration. The parameters of this study were age, gender, oral parafunctions, pain, morphological and functional malocclusion, overjet and overbite, crossbite, lateral open bite, frontal open bite, midline, dental abrasion, body posture (forward head position, different shoulder levels), Helkimo?s Anemnesis Index and parental questionnaire.In this study, TMD prevalence was 13,5% in all children. The TMD prevalence at primary dentition (6%) was significantly lower than the prevalances at mixed (14,1%) and permanent (17,9%) dentitions. Females were more affected than males and relation between gender and TMD prevalence was statistically significant (p= 6 mm was found to be significantly related to the TMD.