Ortaokul öğrencilerinin matematiksel modelleme süreçlerinde kullandıkları problem çözme stratejileri, üst biliş ve matematik okuryazarlıklarının incelenmesi
Problem solving strategies used by middle school students in the mathematical modeling process, investigation of meta cognition and mathematical literacy
  1. Tez No: 837458
  2. Yazar: AYŞEGÜL NİSA ALPASLAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVİM SEVGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 150
Özet
Araştırmanın amacı ortaokul öğrencilerinin matematiksel modelleme süreçlerinde kullandıkları problem çözme stratejileri, üst biliş ve matematik okuryazarlıklarının incelemektir. Araştırma yöntemi olarak karma desen kullanılmıştır. 2022-2023 eğitim öğretim yılında Güneydoğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilde bulunan üç ortaokulda öğrenim gören 374 tane ortaokul öğrencisi ile nicel araştırmalar, elde edilen nicel bulgular ışığında bu üç ortaokuldan bir tanesinde öğrenim gören 16 tane ortaokul öğrencisi ile de nitel araştırmalar yürütülmüştür. Nicel verilerin analizleri sonrasında nitel verileri toplanacağı öğrenci grubu belirlenmiştir. Ölçek puanları arasında anlamlı düzeyde fark bulunmayan ve grup ortalaması üzerinde olan beşinci, altıncı, yedinci ve sekizinci sınıf seviyelerinde öğrenim gören öğrencilerden dörder kişilik gruplarda toplamda 16 öğrenci seçilmiştir. Nicel veri toplama araçları; Öğrenci Tanıma Formu, Problem Çözmede Üst Bilişsel Tutum Ölçeği, Biliş Üstü Ölçeği ve Ortaokul Matematik Okuryazarlığı Özyeterlik Ölçeği'nden oluşmaktadır. Nitel kısmında ise 13 adet matematiksel modelleme etkinliği yer almaktadır. Nicel veriler istatistik paket programı ile nitel veriler öğrenci mülakatları ve içerik analizi yöntemiyle analiz edilmiştir. Nicel bulguları öğrencilerin üç ölçekten aldıkları puanlar için; cinsiyet, sınıf seviyesi ve sınıflar arasında anlamlı düzeyde fark olmadığını ortaya koymuştur. Nitel bulgularında ise sınıf seviyelerine göre modelleme becerileri arasında anlamlı düzeyde farklılıklar görülmüştür. Bu sebeple matematiksel modelleme etkinlikleri sınıf seviyelerine göre düzenlenmesi tavsiye edilmektedir. Gruplar, uygulanan modelleme etkinliklerinin yapısı ve türüne göre sergiledikleri performans düzeyleri farklılıklar göstermiştir. Araştırma süreci boyunca öğrencilerin matematiksel modelleme problemlerine karşı olumlu tutum geliştirdikleri gözlemlenmiştir. Matematik eğitimi alanındaki gelişmelere katkı sağlamak ve daha sonra yapılacak çalışmalara örnek olması ve yol göstermesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the research is the details of problem pieces, metacognition and mathematical literacy in the extended units of secondary school components. Mixed design was used as the research method. In the 2022-2023 academic year, quantitative examinations were conducted with 374 sighted secondary school rooms in three secondary schools in a province in the Southeastern Anatolia region, and the quantitative findings were directed to 16 blind secondary school rooms collected in a group from these three secondary schools. After the analysis of the quantitative data, the student group from which the qualitative data would be collected was determined. A total of 16 students were selected in groups of four, whose scores had a significant difference and were grouped on the scale measured at the fifth, seventh and eighth grade levels. Quantitative data collection tools; It consists of the Student Recognition Form, the Metacognitive Attitude Scale in Problem Solving, the Metacognitive Scale, and the Secondary School Mathematics Literacy Self-Efficacy Scale. In the qualitative part, there are 13 widespread distribution areas. Quantitative data were analyzed by statistical package program and qualitative data by student interviews and content analysis method. For Quantitative's scores in three dimensions; It is revealed whether there is a significant difference between gender, grade level and classes. In the qualitative certificate, there is a significant change according to grade levels. It is recommended that the division operations in this section be arranged according to grade levels. Groups vary in their degree of performance depending on the structure and type of program activities implemented. It was observed that they developed positive attitudes towards ongoing program problems throughout the research process. To contribute to the developments in mathematics education and to set an example and guide what needs to be done in the future.