Nöbet tutan sağlık çalışanı annelerde ayrılık anksiyetesi, depresyon düzeyi ve ebeveynlerin çocukları ile ilişkisinin değerlendirilmesi
Evaluation of separation anxiety, depression level, and parent-child relationships in healthcare worker mothers on shift work
  1. Tez No: 837475
  2. Yazar: GÖZDE KOYUNCU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ CELALEDDİN TURGUT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Amaç: Nöbet tutmanın annelerdeki depresyon, anksiyete, stres düzeyleri, ayrılık anksiyetesi düzeyi ve ebeveyn çocuk ilişkisine etkisini araştırmayı amaçlamıştır. Nöbet tutmanın annelerdeki depresyon, anksiyete, stres durumunun tespit edilmesi farkındalık imkanı sağlayaraktan annelerin ruhsal sağlık düzeyini ve anne çocuk ilişkilerinin olumlu yönde gelişmesine katkıda bulunacaktır. Gereç ve yöntem: Çalışmamıza Kahramanmaraş ilinde 43 tane nöbet tutan ve 43 tane nöbet tutmayan sağlık çalışanı anne dahil edilmiştir. Katılımcılarla görüşülerek gönüllü onam formu alınmıştır. Daha sonrasında online olarak Sosyodemografik veri formu, Depresyon Anksiyete ve Stres Ölçeği, Ayrılık Anksiyesi Belirti Envanteri, Yetişkin Ayrılık Anksiyetesi Envanteri, Ebeveyn Çocuk İlişkisi Ölçeği doldurtulmuştur. Analizler SPSS 22.0 programı yardımıyla gerçekleştirilmiştir. p0,05). Buna karşın çalışma grupları ile yaşanılan yer, oturulan evin kendine ait olma durumu, eğitim durumu, meslek, çocukların bakım vereni ve ekonomik durum arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki belirlenmiştir (p0,05). Nöbet tutan sağlık çalışanı annelerin yetişkinlikte başlayan yetişkin ayrılık anksiyetesi skorları nöbet tutmayan sağlık çalışanı annelerin skorlarından daha yüksektir. Katılımcıların olumlu ebeveyn çocuk ilişkisi skoru gelir durumuna göre istatistiksel olarak anlamlı farklılık göstermemektedir (p>0,05).
Özet (Çeviri)
Objective: This study aimed to investigate the impact of shift work on depression, anxiety, stress levels, separation anxiety, and parent-child relationships in mothers. Identifying the state of depression, anxiety, and stress in mothers working shifts can provide awareness and contribute to the positive development of their mental health and parent-child relationships. Materials and Methods: The study included 43 healthcare worker mothers who work shifts and 43 who do not, all located in Kahramanmaraş province. Voluntary consent forms were obtained after conducting interviews with the participants. Subsequently, they were asked to complete an online Socio-demographic Data Form, Depression Anxiety Stress Scale, Adult Separation Anxiety Inventory, and Parent-Child Relationship Scale. The analyses were conducted using SPSS 22.0 software, with a significance level of p0.05). However, there was a statistically significant relationship between the study groups and place of residence, ownership of the housing, education level, profession, caregiver of the children, and economic status (p0.05). The scores for adult separation anxiety that began in adulthood were higher in shift-working healthcare worker mothers than in non-shift-working healthcare worker mothers. The positive parent-child relationship scores of the participants do not show a statistically significant difference according to income status (p>0.05).