Erken ergenlik döneminde duygu düzenlemenin yordayıcıları olarak bağlanma stilleri ve otomatik düşüncelerin incelenmesi
Examining attachment styles and automatic thoughts as predictors of emotion regulation in early adolescence
  1. Tez No: 837474
  2. Yazar: FATMA ÖZNUR AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMÜT ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Demokrasi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmanın amacı; bağlanma stilleri ve otomatik düşüncelerin erken ergenlikte duygu düzenleme üzerindeki yordayıcı rolünü incelemektir. Araştırmanın katılımcılarını, İzmir ili Gaziemir İlçesi'nde 2022-2023 eğitim öğretim yılında öğrenimine devam eden 320 ilkokul ve ortaokul öğrencisi oluşturmaktadır. Katılımcıların %44.3'ü (N = 142) kız öğrenci, %55.7'si (n = 178) ise erkek öğrenciden oluşmaktadır. Araştırmanın verileri kişisel bilgi formu, duygu düzenleme ölçeği, bağlanma stilleri ölçeği ve otomatik düşünce ölçeği kullanılmıştır. Verilerin analizinde pearson momentler çarpımı korelasyonu ve çoklu doğrusal regresyon analizi teknikleri kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre, kaygılı ve kaçıngan bağlanma stillerinin duygu düzenlemeyi negatif yönde, güvenli bağlanma stilinin ise pozitif yönde yordadığı saptanmıştır. Otomatik düşüncelerin duygu düzenlemeyi negatif yönde yordadığı bulunmuştur. Elde edilen bulgular literatür kapsamında tartışılmış ve ileride yapılacak çalışmalar için önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to examine the predictive role of attachment styles and automatic thoughts on emotion regulation during early adolescence. The participants of the research consist of 320 primary and middle school students who are attending school in the Gaziemir district of İzmir province during the 2022-2023 academic year. Of the participants, 44.3% (N=142) are female students, while 55.7% (N=178) are male students. The data for the study were collected using a personal information form, emotion regulation scale, attachment styles scale and automatic thoughts scale. Pearson's product-moment correlation and multiple linear regression analysis techniques were used for data analysis. According to the findings of the research, it was determined that anxious and avoidant attachment styles negatively predict emotion regulation, while secure attachment style positively predicts it. Automatic thoughts were found to negatively predict emotion regulation. The obtained results were discussed within the scope of the literature and recommendations were made for future studies.