Farklı sagittal iskeletsel paterne sahip hastalarda palatal kemik kalınlığının konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile incelenmesi: mini vida uygulanması açısından bir değerlendirme
Examination of palatal bone thickness with cone beam computed tomography in patients with different sagittal skeletal patterns: an evaluation in terms of mini screw application
- Tez No: 837481
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AYÇA ÜSTDAL GÜNEY
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Çalışmamızın amacı, maksillanın sagittal planda önde, geride ya da normal konumda bulunduğu durumlarda ve maksiller anteroposterior ve mediolateral yönde palatal kemik kalınlığında meydana gelen farklılıkların belirlenmesidir. Gereç ve Yöntem: Bu araştırma, Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi'ne 2018 ile 2022 yılları arasında başvuran ve yaşları 18-40 arasında değişen 100 hastadan alınan Konik Işınlı Bilgisayarlı Tomografi kesitlerinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada, dâhil edilme kriterlerine uygun olan 100 hastanın maksillasının sagittal plandaki konumunun sefalometrik radyograflar ile değerlendirilmesinde Dolphin Imaging Version 11.8.06.22 (Dolphin Imaging and Management Solutions, Chatsworth, CA, USA) Programı kullanılmıştır. Maksillanın sagittal plandaki konumuna göre 3 gruba ayrılan hasta gruplarının her birinde 14 adet referans noktası kullanılarak Romexis 5.2.0 yazılımı (Planmeca Oy, Helsinki, Finlandiya) ile palatal kemik kalınlığı ölçümleri yapılmıştır. Verilerin istatistiksel analizi SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 paket programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Bulgular: Maksillası önde olan hastalar maksillası geri ve normal konumda bulunan hastalara göre daha yüksek palatal kemik kalınlığına sahiptir.
Özet (Çeviri)
Aim: The aim of our study is to determine the differences in palatal bone thickness in the anteroposterior and mediolateral directions of the maxilla when the maxilla is anterior, posterior or in a normal position in the sagittal plane. Materials and Methods: This research was carried out on Cone Beam Computed Tomography sections taken from 100 patients aged between 18-40 who applied to Çukurova University Faculty of Dentistry between 2018 and 2022. Dolphin Imaging Version 11.8.06.22 (Dolphin Imaging and Management Solutions, Chatsworth, CA, USA) Program was used to evaluate the position of the maxillary sagittal plane with cephalometric radiographs in 100 patients who met the inclusion criteria. Palatal bone thickness measurements were made with Romexis 5.2.0 software (Planmeca Oy, Helsinki, Finland) using 14 reference points in each of the patient groups divided into 3 groups according to the position of the maxilla in the sagittal plane. Statistical analysis of the data was carried out using the SPSS (Statistical Package for the Social Sciences) 25.0 package program. Results: The patients whose maxilla is forward have higher palatal bone thickness than the patients whose maxilla is backward and in neutral position in the sagittal plane.