Farklı vertikal yüksekliklere sahip iskeletsel sınıf I bireylerin kraniyofasiyal ve dentoalveolar özelliklerinin karşılaştırılması
A comparison of craniofacial and dentoalveolar features in person with skeletal class I and different vertical patterns
  1. Tez No: 437429
  2. Yazar: AYŞEGÜL GENÇCAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BAYRAM
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışmanın amacı İskeletsel Sınıf I malokluzyona sahip bireylerde farklı dik yön paternlerinin (hiperdiverjan-normodiverjan-hipodiverjan) kraniyofasiyal yapılar üzerine etkisinin araştırılmasıdır. Normal sagittal iskeletsel paterne sahip 90 hastadan oluşan çalışma grubu, vertikal gelişim paternine göre 3 gruba ayrıldı: hiperdiverjan (15 kadın, 15 erkek ortalama yaş: 19.40±2.78), normodiverjan (15 kadın, 15 erkek ortalama yaş: 20.49±3.27) ve hipodiverjan (15 kadın, 15 erkek ortalama yaş: 20.41±2.01) gruplar. 90 adet lateral sefalometrik filmler üzerinde Nemoceph ve AutoCAD programları yardımıyla ölçümler yapıldı. Gruplar arasında lateral sefalometrik filmlerdeki ölçümler, ANOVA ve Post hoc Tukey ''honestly significant difference'' (Tukey HSD) testleri kullanılarak analiz edildi. Havayolu alanları (p≤0.05) hipodiverjan bireylerde istatistiksel olarak anlamlı oranda daha fazla bulundu. Maksiller anterior dentoalveolar yükseklik (MADH) (p≤0.05) hiperdiverjan bireylerde istatistiksel olarak anlamlı oranda daha fazla bulundu. Pg-Pg', Me-Me', Gn-Gn' yumuşak doku kalınlıkları ve B-B'', Pg-Rgn simfiz ölçümleri hipodiverjan bireylerde hiperdiverjan bireylere göre daha fazla bulundu. Kraniyoservikal açılar (p≤0.05) hipodiverjan bireylerde istatistiksel olarak anlamlı oranda daha az bulundu. Antegonial notch derinliği hipodiverjan bireylerde hiperdiverjan bireylere daha az bulundu. Sella tursika genişliği ve yüksekliği (p≤0.05) hipodiverjan bireylerde istatistiksel olarak anlamlı oranda daha fazla bulundu. Sonuç olarak dik yön paterni kraniyofasiyal komponentleri etkilemektedir. Hiperdiverjan bireyler hipodiverjan bireylere göre daha vertikal bir kraniyofasiyal özelliklere sahiptir. İdeal ortodontik tedavi için tedavi planlaması yapılırken dik yön paterninin kraniyofasiyal özellikler üzerindeki etkileri dikkate alınmalıdır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effect of different vertical patterns (hyperdivergent-normodivergent-hypodivergent) on craniofacial morphologic characteristics in subjects with skeletal Class I malocclusions. The study sample consisted of 90 patients with a normal sagittal skeletal pattern divided into three groups according to their vertical growth pattern: hyperdivergent (15 women, 15 men; mean age 19.40±2.78), normodivergent (15 women, 15 men; 20.49±3.27) and hypodivergent (15 women, 15 men; 20.41±2.01) groups. Lateral cephalometric records were analyzed with the help of the Nemoceph and AutoCAD program. Analysis of variance (ANOVA) and post hoc least significant difference tests (Tukey) were performed to evaluate the changes with craniofacial morphologic characteristics among groups. Airway volume (p≤0.05) was found to be significantly higher in the hypodivergent subjects. Maxillary anterior dentoalveolar height (p≤0.05) was found to be significantly higher in the hyperdivergent subjects. Pg-Pg', Me-Me', Gn-Gn' soft tissue thickness and B-B'', Pg-Rgn symphisis measurements were found to be decreased the hyperdivergent subjects in comparison to hypodivergent subjects. Cranioservical angles (p≤ 0.05) measurements were found to be significantly lower in the hypodivergent subjects. Antegonial notch depth was found to be decreased the hypodivergent subjects in comparison to hyperdivergent subjects. Sella turcica length and depth (p≤0.05) were found to be significantly higher in the hypodivergent subjects. As a consequence, vertical pattern affect craniofacial morphologic characteristics. Hyperdivergent subjects have more vertical morphologic characteristics than hypodivergent subjects. To obtain a ideal treatment, the effect of different vertical patterns on craniofacial morphologic characteristics should be considered during orthodontics treatment planning.