Sagittal yönde farklı iskeletsel paterne sahip bireylerde dil, gerçek ağız boşluğu ve farengeal hava yolu hacimlerinin konik ışınlı bilgisayarlı tomografi ile üç boyutlu olarak değerlendirilmesi
Individuals with different skeletal pattern in the sagittal direction in three-dimensional evaluation of tongue, oral cavity proper and pharyngeal airway volumes by cone-beam computed tomography
- Tez No: 912483
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ DERYA İÇÖZ
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş ve Çene Radyolojisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
Dil, ağız boşluğu (AB), farengeal hava yolu (FH) ve iskeletsel anomali arasındaki ilişkiler, kraniyofasiyal yapının fonksiyonel ve morfolojik özellikleri açısından önemlidir. Dil, AB'de yer alan hareketli bir kas yapısı olup, AB ve FH çiğneme, yutma, solunum ve konuşma fonksiyonlarıyla ilişkilidir. Bu çalışma, farklı iskeletsel paternlere sahip bireylerde dil hacmi (DH), gerçek ağız boşluğu hacmi (GABH), ağız boşluğu hacmi (ABH), DH/ABH oranı, farengeal hava yolu hacmi (FHH), nazofarengeal hava yolu hacmi (NFH) ve orofarengeal hava yolu hacmi (OFH) değerlerini karşılaştırmayı ve birbirleriyle ilişkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Konik ışınlı bilgisayarlı tomografi (KIBT) kullanılarak yapılan bu çalışma, kraniyofasiyal büyüme ve gelişim süreçlerini anlamayı ve ortodonti ile cerrahi tedavi planlamalarına önemli veriler sunmayı hedeflemektedir. Bu çalışmada, 17-36 yaş aralığındaki (ortalama yaş 21,68±4,59) 165 bireye ait KIBT görüntüleri retrospektif olarak incelenmiştir. Dahil edilme ve dışlama kriterlerine göre seçilen 165 (88 kadın, 77 erkek) birey, sagittal yönlü iskeletsel paterne göre Sınıf I (ANB 2°±2°, SNA 82°±2° veya SNB 80°±2°), Sınıf II (ANB˃4°, SNA˃84° veya SNB82°) olarak gruplandırılmıştır. Sefalometrik analizler Ondemand3D ve hacim ölçümleri 3D Slicer programı ile yapılmış, istatistiksel analiz için IBM SPSS V22 programı kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The relationships between the tongue, oral cavity (OC), pharyngeal airway (PA), and skeletal anomalies are significant in terms of the functional and morphological characteristics of the craniofacial structure. The tongue, a movable muscle structure located in the OC, and the OC and PA are associated with chewing, swallowing, breathing, and speaking functions. This study aims to compare the tongue volume (TV), oral cavity proper volume (OCPV), oral cavity volume (OCV), TV/OCV ratio, pharyngeal airway volume (PAV), nasopharyngeal airway volume (NAV), and oropharyngeal airway volume (OAV) in individuals with different skeletal patterns and to examine their interrelationships. Conducted using cone-beam computed tomography (CBCT), this study aims to provide important data for understanding craniofacial growth and development processes and for planning orthodontic and surgical treatments. In this study, CBCT images of 165 individuals aged 17-36 years (mean age 21.68±4.59) were retrospectively analyzed. The 165 individuals (88 females, 77 males) selected according to inclusion and exclusion criteria were grouped according to sagittal skeletal patterns as Class I (ANB 2°±2°, SNA 82°±2° or SNB 80°±2°), Class II (ANB˃4°, SNA˃84° or SNB82°). Cephalometric analyses were performed using Ondemand3D, and volume measurements were done using the 3D Slicer program.