Multiparametrik prostat mr ile PI-RADS 3, 4 ve 5 periferal zon lezyonlarının ayrımında diffüzyon ağırlıklı görüntüleme ve dinamik kontrastlı incelemenin yeri
Multiparametric prostate mr with PI-RADS 3, 4 and 5 periph-eral zone the place of diffusion-weighted imaging and dynamic contracted examination in distinguishing lesions
- Tez No: 837502
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KAMİL DOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Giriş ve Amaç: Prostat kanseri erken tanısında multiparametrik manyetik rezonans gö-rüntülemeye dayalı PI-RADS kategorizasyonu kabul edilmiş bir yere sahip olup güncel-lenerek devam etmektedir. Ancak son güncellemede bile skorlamada hafif-belirgin gibi subjektif kavramlar bulunmaktadır. Kategorizasyonun geliştirilmesinde bu subjektif kısımların sayısal objektif verilerle düzenlenmesi yer alabilir. Gereç ve Yöntem: PI-RADS kategorizasyonu 3, 4 ve 5 olan, patolojik tanısı bulunan 91 adet periferal zon lezyonunda PI-RADS kategorizasyonunda değerlendirmeye esas kabul edilen diffüzyon ağırlıklı görüntüleme, ADC haritalama ve kontrast tutma özellik-leri için sayısal ölçümler yapılmıştır. Bulgular: ADC haritalama ve kontrast tutma özelliklerinin yorumunda istatistiksel ola-rak anlamlı sayısal cut-off değerleri elde edilmiştir. Sonuç: Elde edilen sayısal veriler; PI-RADS kategorizasyonunun güncellenmesinde kullanılabilir. Bu sayede gerek radyoloğun ve gerekse klinisyenin doğruluk oranı artırı-labilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: PI-RADS categorization based on multiparametric magnetic resonance imaging in the early diagnosis of prostate cancer has an accepted place and continues to be updated. However, even in the latest update, there are subjective con-cepts such as mild or significant in scoring. The development of categorization may include arranging these subjective parts with numerical objective data. Materials and Methods: Numerical measurements for diffusion-weighted imaging, ADC mapping and contrast retention properties, which are considered as the basis for evaluation in the PI-RADS categorization, in 91 pathologically diagnosed peripheral zone lesions with PI-RADS categorization 3, 4 and 5. has been made. Results: Statistically significant numerical cut-off values were obtained in the interpre-tation of ADC mapping and contrast retention properties. Conclusion: The numerical data obtained; It can be used to update the PI-RADS cate-gorization. In this way, the accuracy rate of both the radiologist and the clinician can be increased.