Biyomedikal uygulamalarda kullanılan manyetik alan üreteçleri için ekranlama tasarımı
Shielding design for magnetic field generators used in biomedical applications
- Tez No: 837503
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERHAT KÜÇÜKDERMENCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Kanser, hücrelerden birinin program dışı bölünüp büyümeye başlaması sonucu oluşur. Cerrahi, kemoterapi gibi yöntemleri vardır. Manyetik hipertermi de bir kanser tedavi yöntemidir. Manyetik nanopartiküllerin yüksek frekanslı alternatif manyetik alan ile kullanıldığı bir uygulamadır. Bu yüksek frekanslı manyetik alanın insanlar üzerinde olumsuz etkileri olabilir. Manyetik hiperterminin manyetik alan üreteçlerinin insanlar üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak adına benzetim ortamında aktif ekranlama bobinleri tasarlanmıştır. Benzetim ortamında oluşturulan bu ekranlama bobinlerinin etkileri incelenmiş ve hesaplamaları yapılmıştır. Üretilen bobinlerin etkinlik bölgeleri tespit edilmiştir, grafik sonuçları alınmıştır ve tasarımların birbirleriyle karşılaştırmaları yapılmıştır. Tasarlanan aktif ekranlama bobinleri ile yüksek frekanslı manyetik alanlar üzerinde sönümlenmeler elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Cancer occurs when one of the cells starts dividing and growing uncontrollably. There are various methods for its treatment, such as surgery and chemotherapy. Magnetic hyperthermia is also a cancer treatment method where magnetic nanoparticles are used in conjunction with high-frequency alternating magnetic fields. However, these high-frequency magnetic fields may have adverse effects on humans. In order to reduce the potential negative effects of magnetic field generators used in magnetic hyperthermia, active shielding coils have been designed in a simulated environment. The effects of these shielding coils have been examined, and calculations have been performed. The effective regions of the generated coils have been determined, and graphical results have been obtained for comparison between different designs. Attenuation of high-frequency magnetic fields has been achieved with designed active shielding coils.