Multiparametrik prostat MRG'de PI-RADS v2.1'e göre PI-RADS ≥ 3 periferik / transizyonel zon lezyonlarının MR-TRUS füzyon biyopsi sonuçları ve klinik anlamlı prostat kanseri için öne çıkan görüntüleme bulgularının analizi
Analysis of imaging findings indicative of clinically significant prostate cancer and the outcomes of MR-TRUS fusion biopsy for E PI-RADS ≥ 3 peripheral and transition zone lesions according to PI-RADS v2.1 on multiparametric prostate MRI
- Tez No: 945139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SERDAR ASLAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 133
Özet
Amaç: Multiparametrik prostat MRG'de PI-RADS v2.1'e göre PI-RADS ≥3 periferik/transizyonel zon lezyonların MR-TRUS füzyon biyopsi sonuçları, klinik anlamlı prostat kanseri için öne çıkan görüntüleme bulguları ile klinik anlamlı prostat kanserini saptamada MR-TRUS füzyon biyopsinin etkinliğini araştırmak Gereç ve Yöntem: Aralık 2021 ile Aralık 2024 tarihleri arasında mpMRG uygulanıp MR-TRUS füzyon biyopsi ve sistematik biyopsi yapılan 177 hastadaki 244 lezyonun histopatolojik sonuçları retrospektif olarak değerlendirilmiştir. Multiparametrik prostat MRG'deki lezyonlar PI-RADS v2.1'e göre ve tek radyolog tarafından değerlendirilmiştir. Periferik zondaki lezyonların sistematik biyopsi, MR-TRUS füzyon biyopsi ve kombine biyopsi sonuçları ayrı ayrı değerlendirilip transizyonel zondaki lezyonlar için MR-TRUS füzyon biyopsi sonuçları baz alınmıştır. Mc Nemar testi ile periferik zonda farklı biyopsi yöntemleriyle saptanan ka-PK ve genel prostat kanseri oranları PI-RADS 3, 4, 5 ile tüm lezyonlar için ayrı ayrı karşılaştırıldı. İki grup arasındaki niceliksel değişkenlerin karşılaştırılmasında Mann-Whitney testleri kullanıldı. Periferik ve transizyonel zonda MR-TRUS füzyon biyopsi saptanan kanser oranları farkını test etmek içi Ki-Kare testi uygulandı. PI-RADS skorları ile ISUP arasındaki ilişkiyi değerlendirmek için Spearman sıra korelasyon katsayısı hesaplandı.
Özet (Çeviri)
Objective: To investigate the results of MR-TRUS fusion biopsy of PI-RADS ≥3 peripheral/transitional zone lesions according to PI-RADS v2.1 on multiparametric prostate MRI, prominent imaging findings for clinically significant prostate cancer, and the effectiveness of MR-TRUS fusion biopsy in detecting clinically significant prostate cancer. Materials and Methods: Histopathologic results of 244 lesions in 177 patients who underwent mpMRI, MR-TRUS fusion biopsy and systematic biopsy between December 2021 and December 2024 were retrospectively evaluated. Lesions on multiparametric prostate MRI were evaluated according to PI-RADS v2.1 and by a single radiologist. Systematic biopsy, MR-TRUS fusion biopsy and combined biopsy results of lesions in the peripheral zone were evaluated separately and MR-TRUS fusion biopsy results were used as the basis for lesions in the transitional zone. The rates of csPCa and overall prostate cancer detected by different biopsy methods in the peripheral zone with the Mc Nemar test were compared with PI-RADS 3, 4, 5 for all lesions separately. Mann-Whitney tests were used to compare quantitative variables between the two groups. Chi-Square test was used to test the difference in cancer rates detected by MR-TRUS fusion biopsy in the peripheral and transitional zone. Spearman rank correlation coefficient was calculated to evaluate the relationship between PI-RADS scores and ISUP.