Antep fıstığı (Pistacia vera L.) kabuğu ile nanoemülsifiye limon (Citrus limon) kabuğu esansiyel yağının yenilebilir film üretiminde kullanım olanaklarının araştırılması
Investigation of the usage possibilities of pistachio (Pistacia vera L.) hull and nanoemulsified lemon (Citrus limon) peel essential oil in edible film production
  1. Tez No: 837505
  2. Yazar: FERHAN İLİKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE EKİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erciyes Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Mevcut tez çalışmasında öncelikle Antep fıstığı dış kabuğundan fenolik bileşenlerin ekstraksiyonu gerçekleştirilerek bu ekstraktın biyoaktivite özellikleri incelenmiştir. Antep fıstığı dış kabuğu ekstraktında (AKE) toplam fenolik miktarı; 102,94 mg gallik asit eşdeğeri (GAE)/g kuru madde (KM), DPPH radikal süpürücü aktivite (IC50) değeri 0,032 mg/mL, ABTS antioksidan aktivitesi 574,74 μmol troloks eşdeğeri (TE)/mg KM olarak tespit edilmiştir. Daha sonra dökme yöntemi kullanılarak sodyum aljinat bazlı AKE ve limon kabuğu esansiyel yağı (LE) içeren yenilebilir film üretiminin optimizasyonu yanıt yüzey metodolojisi (RSM) ile gerçekleştirilmiştir. Optimizasyonda filmlerin toplam fenolik madde miktarı, DPPH radikal süpürücü ve ABTS antioksidan aktiviteleri belirlenmiştir. Optimizasyon sonucunda optimum AKE ve LE oranları sırası ile %5 ve %1 olarak bulunmuştur. Optimum noktalarda üretilen yenilebilir filmlere karakterizasyon ve biyoaktivite analizleri uygulanmıştır. Optimum noktalarda üretilen yenilebilir filmlerin toplam fenolik madde miktarı sonucu 47,27 mg GAE/g Film (F), DPPH sonucu 196,75 mg TE/g F ve ABTS sonucu 350,30 μmol TE/mg F olarak belirlenmiştir. Kontrol olarak üretilen saf sodyum aljinat bazlı yenilebilir filmlerin toplam fenolik madde miktarı sonucunda anlamlı bir değere ulaşılmazken, DPPH ve ABTS sonuçları sırasıyla 23,80 mg TE/g F ve 1,69 µmol TE/mg F olarak bulunmuştur. Yapılan bu tez çalışmasının sonuçları ile atık olarak ortaya çıkan Antep fıstığı dış kabuklarından yararlanılarak katma değeri yüksek yenilebilir filmlerin üretilebileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the current thesis study, firstly, the extraction of phenolic components from the outer hull of pistachios was carried out and the bioactivity properties of this extract were examined. Total phenolic substance amount in pistachio hull extract (AKE); It was determined as 102.94 mg gallic acid equivalent (GAE)/g dry matter (KM), DPPH radical scavenging activity (IC50) value as 0.032 mg/mL, and ABTS antioxidant activity as 574.74 μmol trolox equivalent (TE)/mg KM. Then, the optimization of the production of edible film containing sodium alginate-based AKE and lemon peel essential oil (LE) using the pouring method was carried out with response surface methodology (RSM). In optimization, total phenolic, DPPH radical scavenging and ABTS antioxidant activities of the films were determined. As a result of the optimization, the optimum AKE and LE rates were found to be 5% and 1%, respectively. Characterization and bioactivity analyzes were applied to edible films produced at optimum points. The Total phenolic substance amount result of the edible films produced at optimum points was determined as 47.27 mg GAE/g Film (F), the DPPH result was 196.75 mg TE/g F and the ABTS result was 350.30 μmol TE/mg F. While no significant value was reached in the Total phenolic substance amount result of pure sodium alginate-based edible films produced as a control, DPPH and ABTS results were found to be 23.80 mg TE/g F and 1.69 µmol TE/mg F, respectively. With the results of this thesis study, it has been determined that edible films with high added value can be produced by using pistachio hulls produced as waste.