Kedilerde göz enfeksiyonlarına neden olan viral etkenlerin prevalansının araştırılması
Investigation of the prevalence of viral agents causing eye infections in cats
  1. Tez No: 837504
  2. Yazar: GİZEM KAVAK ÇINAR
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİBEL HASIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Veteriner Hekimliği, Veterinary Medicine
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Burdur Mehmet Akif Ersoy Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Veterinerlik Viroloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Viroloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Bu çalışma, Burdur ilindeki kedilerde göz enfeksiyonuna sebep olan Feline Herpesvirus-1 (FHV-1), Feline Calicivirus (FCV),Feline Infectious Peritonitis (FIP)'e sebep olan Feline Corona Virus (FCoV), Feline Leukemia virüs (FeLV), Feline Immunodeficiency (FIV) virus enfeksiyonlarında etken varlığının moleküler olarak (Polimeraz Chain Reaction: PCR) saptanması ve bu bölgedeki yaygınlığı hakkında bilgi edinilmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada, farklı yaş, ırk ve cinsiyetten toplam 100 adet kediden kan örneği, ora-farengial ve okuler swap örnekleri alınmıştır. Örneklenen kedilerde gözlenen klinik bulgular ve yaşadıkları çevresel koşullar detaylı olarak araştırılmıştır. Bu çalışmada, kedilerin %59'u (59/100) beş virustan en az bir patojene maruz kalmış olup, FCoV, FHV-1, FeLV, FCV ve FIV virolojik prevalans oranları sırasıyla %28, %11, %10, %7 ve %3 olarak tespit edilmiştir. Sonuç olarak, yaş (0-6 ay) ile FCoV'e yakalanma sıklığı arasındaki ilişkinin istatistiksel açıdan önemli olduğu belirlenmiştir ( p=.032792) Çalışmada, mono enfeksiyonların oranının(%33), mix enfeksiyonların oranından (%26) yüksek olduğu saptanmıştır Sonuç olarak, kedilerde göz enfeksiyonuna sebep olan ve izole edilen viral etkenlerden FCoV enfeksiyonunun diğer etkenlerden daha yaygın olarak bulunduğu ve bu enfeksiyona karşı ciddi kontrol/mücadele önlemlerinin alınması gerektiği kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted with Feline Herpesvirus-1 (FHV-1), Feline Calicivirus (FCoV), Feline Infectious Peritonitis (FIP), Feline Corona Virus (FCoV), Feline Leukemia Virus (FeLV), Feline Immunodeficiency Virus (FIV), which cause eye infection in cats in Burdur province. This study was carried out to determine the presence of the causative agent in the infection by molecular (Polymerase Chain Reaction: PCR) and to obtain information about its prevalence in this region. In the study, blood serum samples, ora-farengial and ocular swap samples were taken from a total of 100 cats of different breeds and genders, older than 2 years. The clinical findings and environmental conditions observed in the sampled animals showing clinical signs were investigated in detail. In this study, 59% (59/100) of cats were exposed to at least one pathogen from 5 viruses, and the virological prevalence rates of FCoV, FHV-1, FeLV, FCV, and FIV were 28%, 11%, 10%, 7%, and 3%, respectively. As a result, it was determined that the relationship between age (0-6 months) and the frequency of contracting FCoV was statistically significant (p=.032792). As a result, it was concluded that FCoV infection, which is one of the isolated viral agents that cause eye infection in cats, is more common in other agents