Zemin stabilizasyonunda geri dönüştürülmüş beton agrega kullanımı
Utilization of recycled concrete aggregate in soil stabilization
  1. Tez No: 837507
  2. Yazar: MUSTAFA ERGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUĞBA ESKİŞAR TEFÇİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tez çalışmasında, inşaat atıklarının geri dönüşümü ile geoteknik bir uygulamada değerlendirilmesi ve böylece atık miktarının azaltılarak çevre dostu çözümler üretilebilmesine katkıda bulunulması amaçlanmıştır. Bu amaçla kil zeminin mekanik özelliklerini iyileştirmek için katkı malzemesi olarak geri dönüştürülmüş beton agregası (GDBA) kullanılmıştır. Atterberg limitleri, kompaksiyon, serbest basınç dayanımı, konsolidasyon, kesme kutusu deneyleri ve mikroyapı incelemeleri ile zeminin GDBA katkılı ve katkısız hallerinin mühendislik özellikleri araştırılmıştır. Zemin numunesi hazırlanırken %5, %10, %15, %20 oranlarında GDBA ve kullanılan GDBA miktarının %20'si kadar çimento kullanılmıştır. Hazırlanan numuneler 7, 28, 90, 180 gün küre tabi tutulmuştur. Numunelerin içerisindeki GDBA ve çimento oranı değiştikçe kıvam ve kompaksiyon özelliklerinin de değiştiği belirlenmiştir. %15 GDBA oranına kadar numunelerin serbest basınç dayanımı artış gösterirken %20 GDBA oranında serbest basınç dayanımı düşmeye başlamıştır. En yüksek serbest basınç dayanımı 180 gün küre tabi tutulan %15 GDBA oranına sahip numunede elde edilmiştir. Konsolidasyon deneyleri ile GDBA oranı arttıkça zeminin sıkışma indisi değerinin azaldığı belirlenmiştir. Zeminlerin kayma dayanımı parametrelerinin ise GDBA ilavesi ile artış eğiliminde olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to recycle construction wastes and utilise them in a geotechnical application, thus contributing to the production of environmentally friendly solutions by reducing the amount of waste. For this purpose, recycled concrete aggregate (RCA) was used as an additive material to improve the mechanical properties of clay soil. The engineering properties of the soil were investigated by Atterberg limits, compaction, unconfined compressive strength, consolidation, direct shear box tests and microstructure investigations. Soil samples were prepared by using %5, %10, %15, %20 GDBA and %20 of the GDBA amount of cement. The prepared samples were subjected to curing for 7, 28, 90, 180 days. It was determined that the consistency and compaction properties of the specimens changed as the GDBA and cement ratio in the specimens changed. While the unconfined compressive strength of the specimens increased up to 15% GDBA ratio, the unconfined compressive strength started to decrease at 20% GDBA ratio. The highest unconfined compressive strength was obtained from the specimen with 15% GDBA ratio subjected to 180 days curing time. It was determined by consolidation tests that the compression index value of the soil decreased as the GDBA ratio increased. The shear strength parameters of the soils were found to increase with the addition of GDBA.