Fen bilgisi öğretmen adaylarının STEM uygulamaları öz-yeterliklerinin araştırılması
Investigation of STEM practices self-efficiency of pre-service science teachers
- Tez No: 837522
- Danışmanlar: PROF. DR. ALEV ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışmanın amacı fen bilgisi öğretmen adaylarının STEM uygulamaları öz-yeterliklerinin araştırılmasıdır. Bu amaç doğrultusunda araştırma 2021-2022 eğitim öğretim yılında bir devlet üniversitesinde Fen Bilgisi Eğitimi Anabilim Dalı üçüncü ve dördüncü sınıfta öğrenim gören gönüllü 110 öğretmen adayı ile gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın verileri Özdemir ve arkadaşları (2018) tarafından geliştirilen 18 maddelik 5'li likert tipi cronbach alpha iç tutarlık katsayısı, 97 olarak belirlenen 'STEM uygulamaları özyeterlik ölçeği' ile elde edilmiş ve veriler SPSS paket programı ile değerlendirilmiştir. Çalışmanın sonuçları genel olarak değerlendirildiğinde öğretmen adaylarının STEM uygulamaları öz-yeterliklerinin yeterli düzeyde olduğu tespit edilmiştir. Yapılan çalışmadan elde edilen sonuçların ülkemizde STEM eğitiminin uygulanabilirliğine yönelik program hazırlayıcılara ve öğretmenlere yol göstereceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to determine the self-efficacy of prospective science teachers in STEM practices. For this purpose, the research was conducted with 110 teacher candidates enrolled in the third and fourth grade in the Department of Science Education at a state university in the 2021-2022 academic year. The data of the study was obtained by 'STEM applications self-efficacy operation', which has 18 items and 5-point Likert-type Cronbach alpha internal sections registered by Özdemir et al. (2018), registered as 97, and the data were evaluated with the SPSS package program. When the results of the study were evaluated in general, it was determined that the self-efficacy of prospective teachers in STEM applications was at a sufficient level. According to the results obtained from the study, they will guide program designers and regulators regarding the practices of STEM education.