F-istatiksel yakınsama ve çarpan dizi uzayları üzerine
On f-statistical convergence and multiplier sequence space
  1. Tez No: 837533
  2. Yazar: ÖZGE BURKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN KAMA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Siirt Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde konunun önemine ve geçmiş çalışmalara değinilmiştir. İkinci bölümde temel tanım ve teoremlere yer verilmiştir. Üçüncü bölüm modülüs fonksiyonu ile 𝑓−istatistiksel yakınsaklık konularını içermektedir. Dördüncü bölümde düzgün 𝑓−istatistiksel yakınsaklığın tanım ve teoremleri verilmiştir. Aynı zamanda 𝑓−istatistiksel yakınsak ile düzgün 𝑓−istatistiksel yakınsaklık arasındaki ilişki incelenmiştir. Beşinci bölümde 𝑙∞ dizi uzayında 𝑓−istatistiksel yakınsaklık ile tanımlanan çarpan uzaylar ele alınmış ve 𝑓−istatistiksel yakınsama çerçevesinde Orlicz-Pettis teoreminin yeni bir versiyonunu verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. In the first chapter, the importance of the subject and previous studies are mentioned. In the second part, basic definitions and theorems are given. The third part covers the subjects of modulus function and 𝑓−statistical convergence. In the fourth chapter, the definitions and theorems of uniform 𝑓−statistical convergence are given. Also the relationship between 𝑓−statistical convergence and uniform 𝑓−statistical convergence was examined. The fifth chapter, multiplier sequence spaces defined by 𝑓−statistically convergence in the 𝑙∞ sequence space are handled and a new version of the Orlicz-Pettis theorem within the frame of the 𝑓−statistically convergence are given.