Muş ili spor lisesi öğrencilerinin demografik özelliklerine göre saldırganlık ve sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi
Investigation of aggression and socialization levels of Muş province sports high school students according to demographic characteristics
- Tez No: 837545
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUHAMMED ZAHİT KAHRAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Eğitimi Anabiilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Bu araştırmada spor lisesi öğrencilerin demografik özelliklerine göre saldırganlık ve sosyalleşme düzeylerinin incelenmesi amaçlanmıştır. Araştırmada nicel araştırma yöntemlerinden genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın evrenini, Muş ili spor lisesi öğrencileri oluştururken örneklemini ise araştırmaya gönüllü olarak katılan 110 erkek ve 90 kadın olmak üzere toplam 200 öğrenci oluşturmuştur. Araştırmada veri toplama aracı olarak araştırmacı tarafından oluşturulan 7 sorudan oluşan demografik bilgiler formu, Madran (2013) tarafından Türkçeye uyarlanan Buss-Perry saldırganlık ölçeği ve Şahan'ın (2007) sosyalleşme boyutu envanteri kullanılmıştır. Verilerin analizinde SPSS paket programı kullanılmıştır. Normal dağılım gösteren verilere parametrik testlerden bağımsız örneklem t-testi, tek yönlü varyans analizi (Anova) ve grup içi farklar için post-hoc (LDS) testi uygulanmıştır. Araştırma bulgularına göre aile gelir durumu değişkeninde fiziksel saldırganlık ve öfke alt boyutları ile saldırganlık toplam puanlarında, lisanslı spor yapma değişkeninde fiziksel saldırganlık alt boyutunda ve spor geçmişi değişkeninde öfke alt boyutunda gruplar arasında anlamlı bir fark tespit edilmiştir (p˂0,05). Sosyalleşme düzeyinde ise cinsiyet ve aile gelir durumu değişkenlerinde gruplar arasında anlamlı bir fark belirlenmiştir (p˂0,05). Sonuç olarak spor lisesi öğrencilerinin saldırganlık ve sosyalleşme düzeylerinin bazı demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This research aimed to examine the aggression and socialization levels of sports high school students according to their demographic characteristics. A general survey design, one of the quantitative research methods, was used in the research. The population of the research consists of sports high school students in Muş province, while the sample consists of a total of 200 students, 110 males and 90 females, who participated in the research voluntarily. In the study, a demographic information form consisting of 7 questions created by the researcher, the Buss-Perry aggression scale adapted to Turkish by Madran (2013) and Şahan's (2007) socialization dimension inventory were used as data collection tools. SPSS package program was used to analyze the data. Parametric tests such as independent sample t-test, one-way analysis of variance (ANOVA) and post-hoc (LDS) test for intra-group differences were applied to normally distributed data. According to research findings family income status in variable physical aggression and anger subscales sizes with aggression in total points, licensed sport to do in variable physical aggression subscales in size and sports history in variable anger subscales in size groups between significant a difference has been detected (p˂0.05). At the level of socialization, a significant difference was determined between the groups in gender and family income variables (p˂0.05). As a result, it was determined that the aggression and socialization levels of sports high school students differ according to some demographic characteristics.