Hafif metal alaşımlara (Al-Si-Cu-Ni-Mg) farklı oranlarda zirkonyum (Zr) ilavesinin mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkisinin incelenmesi
To light metal alloys (Al-Si-Cu-Ni-Mg) additional proportions of zirconium (Zr) investigation of the effects on microstructural ana mechanical properties
- Tez No: 837551
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAHYA TAŞGIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Munzur Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Birçok alanda kullanım imkanı sağlayan Alüminyum alaşımlarının yapısal ve mekanik özelliklerini daha iyi hale getirmek için yaptığımız bu çalışmada; sünek bir malzeme olan Al alaşımına farklı oranlarda Zirkonyum ilave ederek daha güçlü bir malzeme elde etmeyi amaçladık. Zirkonyum elementinin alaşım bir malzemeye sertleştiricilik kazandırarak mukavemetinin artmasına, bağ yapılarında mükemmel uyum sağlayarak alaşım elementi olarak eklenebilir olması, ergime sıcaklığının yükselmesine katkı sağlaması bu elementin farklı sektörlerde kullanılması sonucu insan hayatını kolaylaştırmada referans bir model olacaktır. Tezimizde Alüminyum esaslı Si-Cu-Ni-Mg takviyeli alaşım bir malzemeye Zirkonyum (Zr) elementinin farklı oranlardaki takviyesiyle toz metalurjisinde preslenerek, vakumlu ark egitme yöntemiyle dökerek (4 faklı numune olması şartıyla birincisi %81 Al, %12 Si, %4 Cu, %2 Ni, %1 Mg), (ikincisi %80 Al, %12 Si, %4 Cu, %2 Ni, %1 Mg, % 1 Zr), (üçüncüsü %79.5 Al, %12 Si, %4 Cu, %2 Ni, %1 Mg, %1.5 Zr), (dördüncüsü %79 Al, %12 Si, %4 Cu, %2 Ni, %1 Mg, %2 Zr) oluşturulan Al-Si-Cu-Ni-Mg-Zr alaşımının üzerindeki mikroyapı ve mekanik özelliklerine etkisini inceledik.
Özet (Çeviri)
In this study we have done to improve the structural and mechanical properties of aluminum alloys, which provide use in many areas; We aimed to obtain a stronger material by adding zirconium at different rates to the Al alloy, which is a ductile material.The fact that the zirconium element can be added as an alloying element by providing a hardening to an alloy material, increasing its strength, providing a perfect harmony in the bond structures, contributing to the increase of the melting temperature, will be a reference model in facilitating human life as a result of the use of this element in different sectors.In our thesis, aluminum-based Si-Cu-Ni-Mg reinforced alloy material is pressed in powder metallurgy with the reinforcement of Zirconium (Zr) element at different rates and poured by vacuum arc grinding method (provided that there are 4 different samples, the first is 81% Al, 12% Si, 4% Cu, 2% Ni, 1% Mg), (second is 80% Al, 12% Si, 4% Cu, 2% Ni, 1% Mg, 1% Zr), (third is 79.5% Al, 12% Si, 4% Cu, 2% Ni, 1% Mg, 1.5% Zr), (fourth is 79% Al, 12% Si, 4% Cu, 2% Ni, 1% Mg, 2% Zr) on the microstructure and mechanical properties of the formed Al-Si-Cu-Ni-Mg-Zr alloy was investigated.