Kuluçkada farklı seviyelerde çörekotu özütü kullanımının çıkımdaki yumurta kontaminasyonuna etkisi
Effect of different levent of nigella extract use on egg contamination at hatching
  1. Tez No: 837577
  2. Yazar: AHMET BAŞER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİH OKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kanatlı Hayvan Yetiştiriciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 35
Özet
Bu araştırmada, etlik damızlık sürü yaşının ve kuluçka makinelerinde çörek otu özütü uygulamanın kontaminasyon oranına etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla, genç (27 hafta), orta yaşlı (35 hafta) ve yaşlı (59 hafta) olmak üzere üç farklı yaştaki Ross 308 etlik damızlık sürünün her birinden 640 adet olmak üzere toplamda 1920 adet kuluçkalık yumurta kullanılmıştır. Kuluçka dönemi boyunca, bu yumurtaların üzerlerine çörek otu özütü üç farklı dozda (kontrol; 0,5 1,0 ve 2,0 ml/l) sprey şeklinde uygulanmıştır. Kuluçka dönemi sonunda çıkım sonrasında yumurtlradaki kontaminasyon oranları incelenmiştir. Araştırma sonunda, sürü yaşı ve özüt uygulamasının çıkım zamanına ayrı ayrı ve birlikte etkileri (interaksiyon) karşılaştırılmıştır. Sürü yaşı arttıkça yumurtlardaki kontaminasyon oranının arttığı ve yaşlı sürülerde bunun önemli olduğu tespit edilmiştir ve (p < 0.05). Buna karşılık, özüt uygulama dozlarına göre incelendiğinde ise özüt uygulamaasının kontaminasyon oranlarını önemli ölçüde etkilemediği görülmüştür (p>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of broiler breeder age and using black cumin extract in incubator on contaminastion rate was investigated. For this purpose, a total of 1920 hatching eggs, 640 from each of the three Ross 308 broiler breeder flocks at different ages as young (27 weeks), middle-aged (35 weeks) and old (59 weeks), were used. During the incubation period, black cumin seed extract was applied to these eggs in three different doses (control; 0.5, 1.0 and 2.0 ml/l) as a spray. At the end of the incubation period after the hatching period, cantimantion rates of hatching eggs are considered. At the end of the study, the effects of breeder age and extract application on the contamination rate separately and together (interaction) were compared. It has been determined that the contamination rates were increased as breeder age and it was significant for old breeders (p< 0.05). In contrast, when the extract was examined according to the application doses, it was seen that the contamination rates were not affected by the extract application dose (p>0.05).