Pandemi sürecinde sağlık çalışanları iş tükenmişliği, örgütsel destek algısı ve görev performansı arasındaki ilişki: Bir alan çalışması
The relationship between burnout, organizational support perception and job performance among healthcare workers during the pandemic: A field study
  1. Tez No: 837604
  2. Yazar: NİMET POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYGÜL YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Medeniyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalışmada, pandemi sürecinde sağlık çalışanlarının iş tükenmişliği, örgütsel destek algısı ve görev performansının demografik özelliklere göre farklılık gösterip göstermediğini ve bu değişkenler arasındaki ilişkiyi belirlemek, iş tükenmişliğinin görev performansına etkisini ve iş tükenmişliğinin görev performansına etkisinde örgütsel desteğin aracı rolünü tespit etmek ve öneriler geliştirmek amaçlanmıştır.Veriler, anket formu kullanılarak toplanmıştır. Anket formu; demografik bilgi formu, iş tükenmişlik ölçeği, örgütsel destek ölçeği ve görev performansı ölçeğinden oluşmuştur. Çalışmaya İstanbul ilinde faaliyet gösteren bir genel ve bir dal hastanesinde görev yapan 640 sağlık çalışanı gönüllü olarak katılım sağlamıştır. Çalışmadan elde edilen verilerin analizi için SPSS for Window 23 paket programı kullanılmıştır. Demografik özellikler sayı, yüzde, ortalama, standart sapma gibi tanımlayıcı istatistiklerle; gruplar arasındaki farklılıklar bağımsız grup T testi, tek yönlü varyans analizi (One Way Anova), Post Hoc testi ile, değişkenler arasındaki ilişki korelasyon analizi ile, değişkenlerin birbirine etkisi ise tek faktör BAT-TR, Görev Performansı ve Örgütsel Destek Regresyon Analizi ve Sobel testi yapılarak analiz edilmiştir. Böylece belirlenen hipotezlerin geçerlilikleri test edilmiştir. Yapılan analizler sonucubazı değişkenlerin demografik özelliklere göre farklılık gösterdiği bulunmuştur. Bitkinlik, zihinsel mesafe, psikolojik şikayetler, psiko-somatik şikayetler, ikincil semptomlar ve tek faktör BAT-TR ölçeği düzeylerinde katılımcıların kadın veya erkek olmasının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturduğu, bilişsel denetim bozukluğu ve görev performans ölçeği düzeylerinde katılımcıların genel eğitim araştırma hastanesinde çalışıyor veya dal hastanesinde çalışıyor olmasının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılık oluşturduğu tespit edilmiştir.Ayrıca BAT TR ile örgütsel destek algısı arasında anlamlı bir ilişki olduğu belirlenmiştir. İş tükenmişliğinin görev performansını etkilediği ve iş tükenmişliğinin görev performansına etkisinde örgütsel desteğin aracı rolünün olmadığı belirlenmiştir. Pandemi sürecini yansıtan bu çalışmanın ileriye dönük yapılacak çalışmalara ışık tutması, literatürün detaylandırılmasıyla birlikte pozitif yönde katkı sağlaması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine whether job burnout, perception of organizational support and task performance of healthcare workers during the pandemic period differed according to demographic characteristics; it was also aimed to determine the relationship between these variables, to determine the effect of job burnout on task performance and the mediating role of organizational support in the effect of job burnout on task performance; and to develop suggestions. The data were collected by using a questionnaire form. The questionnaire included a demographic information form, a burnout scale, a job performance scale, and an organizational support scale. A total of 640 healthcare workers working in a general hospital and a specialized hospital in Istanbul voluntarily participated in the study. SPSS for Windows 23 package program was used to analyse the data obtained from the study. Demographic characteristics were evaluated with descriptive statistics such as number, percentage, mean and standard deviation. Differences between groups were determined by independent group T test, one-way analysis of variance (One Way Anova), Post Hoc test. The relationship between variables was determined by correlation analysis, and the effects of variables on each other were determined by single factor BAT-TR, Task Performance and Organizational Support Regression Analysis and Sobel tests. Thus, the validity of the hypotheses was tested. As a result of the analysis, it was found that some variables differ according to demographic characteristics. It was determined that there was a statistically significant difference between the participants' gender in terms of exhaustion, mental distance, psychological complaints, psychosomatic complaints, secondary symptoms, and the one-factor BAT-TR scale levels and that there was a significant relationship between BAT TR and organizational support perception. It was also found that there was a statistically significant difference between the participants working in a general education research hospital and a specialized hospital in terms of cognitive control disorder and job performance scale levels. Additionally, it was determined that there is a significant relationship between BAT TR and perception of organizational support. It was determined that job burnout affects task performance and organizational support does not have a mediating role in the effect of job burnout on task performance. It is expected that this study, which reflects on the pandemic process, will shed light on future studies and contribute positively with the further elaboration of the literature.