Ankara ili Bala ilçesinde bulunan özel bir işletmede yetiştirilen siyah alaca sığırların süt ve döl verim özellikleri
Milk and reproductive traits of holstein cattle raised in a private farm in Ankara province, Bala district
- Tez No: 837605
- Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR ZÜLKADİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Bu araştırmada, Ankara ili Bala ilçesinde bulunan hastalıktan ari işletmelerde yetiştirilen süt sığırlarına ait 5 adet süt verim ve 6 adet döl verim özelliği incelenmiş ve bunlara ait fenotipik parametreler hesaplanmıştır. Yapılan çalışmada, incelenen özelliklere ait en küçük kareler ortalamaları (EKKO) sırasıyla; buzağılama aralığı (BA) 414.07 ± 59.00 gün, gebelik başına tohumlama sayısı (GBTS) 2.16 ±1.37 adet, gebelik süresi (GS) 274.52 ± 9.10 gün, ilk buzağılama yaşı (İBY) 788.95 ± 47.39 gün, ilk damızlıkta kullanma yaşı (İDKY) 486.84 ± 43.49 gün, kuruda kalma süresi (KKS) 69.62± 13.10 gün, laktasyon süresi (LS) 342.24± 37.51 gün, laktasyon süt verimi (LSV) 8.744,13 ± 340.03 kg, ortalama sağımda geçen gün sayısı (SGG) 209.78 ± 57.21 gün, SP 86.58 ± 35.91 gün, 305 günlük süt verimi (305 GSV) 7700.33 ± 875.54 kg, olarak tespit edilmiştir. Süt ve döl verimine etkisi incelenen faktörlerden arilik faktörü SGG üzerine çok önemli (P˂0.01); yıl faktörü İDKY, İBY, GBTS, BA, LS, 305LSV, KKS ve SGG üzerine çok önemli (P˂0.01); mevsim faktörü BA ve SGG üzerine çok önemli (P˂0.01); laktasyon sırası faktörü GBTS ve GS üzerine çok önemli (P˂0.01) derecede etkili olmuştur. Sonuç olarak süt verim özelliklerinden laktasyon süresi ve sağımda geçen gün ideal değerlerden oldukça yüksek bulunmuştur. Yine döl verim özelliklerinden gebelik başına tohumlama sayısı, buzağılama aralığı, ilk damızlıkta kullanma yaşı ve buna bağlı olarak ta ilk damızlıkta kullanma yaşı ideal değerlerden yüksek bulunmuştur. İşletmenin bu özellikler bakımından sürü düzeyinde iyileştirmeye gitmesiyle elde edecekleri karın artırılması mümkün olacaktır.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate five milk yield traits and six reproductive yield traits of dairy cattle raised in disease-free dairy farms in the Bala district, province of Ankara in Turkey, and calculate their phenotypic parameters. In the study, the Ordinary Least Squares Mean (OLSM) values calculated for the studied traits are as follows: calving interval (CI) of 414.07 ± 59.00 days, number of inseminations per conception (NIPC) of 2.16 ± 1.37, gestation period (GP) of 274.52 ± 9.10 days, first calving age (FCA) of 788.95 ± 47.39 days, first breeding age (FBA) of 486. 84 ± 43.49 days, dry period (DP) of 69.62 ± 13.10 days, lactation period (LP) of 342.24 ± 37.51 days, lactation milk yield (LMY) of 8,744.13 ± 340.03 kg, average days milked (ADM) of 209.78 ± 57.21 days, service period (SP) of 86.58 ± 35.91 days, and 305- day milk yield (305 DMY) of 7700.33 ± 875.54 kg.