Bulanık mantık denetimli düşük güçlü fotovoltaik sistem tasarımı
Low power photovoltaic system design with fuzzy logic control
- Tez No: 837619
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KAYABAŞI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Günümüzde enerji insanlığın en çok gereksinim duyduğu ihtiyaçlardan biri haline gelmiştir. Enerji ihtiyacının artması ile yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelim artmıştır. Güneş enerjisi en önemli yenilenebilir enerji kaynaklarından olup elektrik enerjisine dönüştürmede güneş panelleri kullanılmaktadır. Güneş panellerinden daha fazla verim alabilmek için çalışmalar yapılmaktadır. Bu tez çalışmasında bulanık mantık denetimli düşük güçlü fotovoltaik sistem tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan sistemde aynı şartlar altında 2 adet özdeş 25 watt güneş paneli kullanılmıştır. Bu panellerle güneye eğimli doğu-batı yönünde tek eksen güneş takip hareketi yapan bir sistem ve güneye eğimli hareketsiz bir sistem oluşturulmuştur. Bu iki sistemin verimleri belirlenerek karşılaştırması yapılmıştır. Girişlerde LDR sensörleri kullanılmış olup çıkışta servo motor kullanılmıştır. Sistemin kural tablosu Matlab programı ile giriş ve çıkış verilerine göre oluşturulmuştur. Çalışmada kullanılan ATmega2560 mikro denetleyicisi ile girişte LDR'lerden gelen analog verilere göre servo motorun hareketi kontrol edilmiştir. Yapılan çalışmalar sonucunda tek eksen güneş takip sistemi, sabit eksenli sisteme göre daha verimli olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Today, energy has become one of the most needed needs of humanity. With the increase in energy demand, the tendency towards renewable energy sources has increased. Solar energy is one of the most important renewable energy sources and solar panels are used to convert it into electrical energy. Studies are being carried out to get more efficiency from solar panels. In this thesis, fuzzy logic controlled low-power photovoltaic system was designed. In the designed system, 2 identical 25-watt solar panels were used under the same conditions. With these panels, a system with a single axis sun tracking movement in the east-west direction inclined to the south and a stationary system inclined to the south were created.The efficiency of these two systems was determined and compared. LDR sensors are used at the inputs and a servo motor is used at the output. The rule table of the system was created with the Matlab program according to the input and output data. With the ATmega2560 microcontroller used in the study, the motion of the servo motor was controlled according to the analog data coming from the LDRs at the input. As a result of the studies, it has been seen that the single axis solar tracking system is more efficient than the fixed axis system.