Hemodiyaliz hastalarında öz bakım gücü ile bakım veren bireylerin bakım yükünün belirlenmesi
Determination of the caregiver burden of caregivers with self-care strength in hemodialysis patients
  1. Tez No: 837635
  2. Yazar: ELİF GÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ÖZCAN ALGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Nefroloji, Sağlık Eğitimi, Nephrology, Health Education
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nevşehir Hacı Bektaş Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Araştırma hemodiyaliz hastalarının öz bakım gücü ve onlara bakım veren bireylerin bakım yükünü belirlemek için yapılmıştır. Araştırmanın örneklemini; araştırmanın yapıldığı tarihlerde diyaliz tedavisi alan hastalar arasından araştırmaya katılmayı kabul eden ve araştırma kriterlerine uyan 160 birey oluşturmaktadır. Araştırmada kullanılan veriler, diyaliz hastaları ve bu hastalara bakım verenler için geliştirilmiş olan Hasta Tanıtım Formu, diyaliz hastaları için Öz Bakım Gücü Ölçeği, bakım verene ait Tanıtıcı Bilgi Formu ve bakım verenlere yönelik Bakım Verme Yükü Ölçeği kullanılarak toplanmıştır. Toplanan veriler IBM SPSS Statistics 26 paket programı üstünden analiz gerçekleştirilmiştir. Araştırmada verilerinin analizleri Pearson Korelasyon Katsayısıyla, Bağımsız Örneklem T Testi, ve Tek Yönlü Varyans Analiziyle (ANOVA) yapılmıştır. Araştırmada evli, köyde yaşayan, başka kronik hastalığı olmayan, diyaliz süresi 6-11 ay olan ve diyaliz seansı haftada 2 gün olan diyaliz hastalarının özbakım gücü algısı anlamlı derecede daha yüksek bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The research was conducted to determine the self-care ability of hemodialysis patients and the care burden of the individuals who care for them. The sample of the research consists of 160 individuals who agreed to participate in the research and met the research criteria. The data obtained from the study were collected using the Patient Introduction Form, Self-Care Power Scale, Caregiver Introductory Information Form, and Caregiving Burden Scale, which were developed for dialysis patients and their caregivers. The collected data were analyzed using the IBM SPSS Statistics 26 package program. In the analysis of the data obtained in the study, the relationships between two independent numerical variables were made with Pearson Correlation Coefficient, the differences between two independent groups were made with Independent Sample T Test, and the differences between more than two independent groups were made with One-Way Analysis of Variance (ANOVA). In the study, the perception of self-care power was found to be significantly higher in dialysis patients who were married, lived in a village, had no other chronic diseases, had a dialysis duration of 6-11 months, and had dialysis sessions 2 days a week.