18-45 yaş arası kadınların makro ve mikro besin ögeleri alımları ile fiziksel aktivite düzeylerinin premenstruel sendrom semptomları ile ilişkisinin incelenmesi
the relationship of macro and micro nutrient and physical activity levels and premenstrual syndrome symptoms: a study on women between 18-45 years
  1. Tez No: 837668
  2. Yazar: HATİCE KÜBRA DUMAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Beslenme ve Diyetetik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu çalışmanın amacı; 18-45 Yaş arası kadınların makro ve mikro besin ögeleri alımları ile fiziksel aktivite düzeylerinin premenstruel sendrom semptomları ile ilişkisinin incelenmesidir. Balıkesir ilinde özel bir Beslenme ve Diyet Danışmanlık Merkezine başvuran 18-45 yaş arası 404 kadına sosyodemografik özelliklerini ve beslenme durumlarını sorgulayan sorular,“Premenstruel Sendrom Ölçeği (PMSÖ)”,“Uluslararası Fiziksel Aktivite Anketi (UFAA)”,“3 Günlük Besin Tüketim Kayıt Formu”içeren anket uygulanmıştır. Verinin istatistiksel analizi“SPSS v26 (IBM Inc., Chicago, IL, USA)”programında yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to examine the relationship between macro and micronutrient intake and physical activity levels of women aged 18-45 years and premenstrual syndrome symptoms. Questionnaire containing the socio-demographic characteristics and nutritional status of 404 women aged 18-45 who applied to a private Nutrition and Diet Counseling Center in Balıkesir,“Premenstrual Syndrome Scale (PMSÖ)”,“International Physical Activity Questionnaire (UFAA)”,“3-Day Food Consumption Record Form”application has been started. Statistical analysis of the data was performed in the“SPSS v26 (IBM Inc., Chicago, IL, USA)”program.