Alt üriner sistem semptomu olan ve olmayan multipl skleroz hastalarında fiziksel ve psikososyal fonksiyonelliğin incelenmesi
Investigation of physical and psychosocial functionality in multiple sclerosis patients with and without lower urinary tract symptom
- Tez No: 837667
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN GÜRŞEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
. Bu çalışmanın amacı alt üriner sistem (AÜS) semptomu olan ve olmayan Multipl Skleroz (MS) hastalarında fiziksel ve psikososyal fonksiyonelliğin incelenmesiydi. Hastalar semptom sorgulaması yapıldıktan sonra AÜS semptomu olan (n=36) ve olmayan (n=14) olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Fiziksel fonksiyonlar, Zamanlı Kalk ve Yürü (TUG) testi, Multipl Skleroz Yürüyüş Ölçeği, Uluslararası Düşme Etkinlik Ölçeği, Yorgunluk Etki Ölçeği ve Yorgunluk Şiddet Ölçeği ile değerlendirildi. Fiziksel aktivite düzeyinin değerlendirilmesinde Global Fiziksel Aktivite Ölçeği kullanıldı. Buna ek olarak, psikolojik semptomlar Hastane Anksiyete Depresyon Ölçeği ile; yaşam kalitesi ise Multipl Skleroz Yaşam Kalitesi-54 Anketi ile değerlendirildi. AÜS semptomu olan MS hastalarında, TUG testi süresinin AÜS semptomu olmayan MS hastalarından daha yüksek olduğu bulundu (p=0.031). Alt grup analizinde, idrar kaçırma semptomu olan hastalarda, TUG testi süresinin (p=0.008) ve Düşme Etkinlik Ölçeği puanının (p=0.020) idrar kaçırma semptomu olmayan hastalardan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulunurken, Global Fiziksel Aktivite Ölçeği'nin toplam puanının anlamlı düzeyde daha düşük olduğu (p=0.028) bulundu. Aşırı Aktif Mesane Sendromu (AAMS) olan hastalarda, TUG testinin süresinin AAMS olmayan hastalardan anlamlı düzeyde daha yüksek olduğu bulundu (p=0.014). AÜS semptomu olan MS hastalarında, Nörojenik Mesane Semptom Skoru ile değerlendirilen semptom şiddeti ile TUG testi süresinin (r=0,356, p=0,033), MS Yürüyüş Ölçeği puanının (r=0,428, p=0,009) ve Düşme Etkinlik Ölçeği puanının (r=0,469, p=0,004) pozitif yönde orta düzeyde ilişkili olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to investigate physical and psychosocial functioning in Multiple Sclerosis (MS) patients with and without lower urinary tract (LUT) symptom. After asking the symptoms, the patients were divided into 2 groups those with (n=36) and without (n=14) LUT symptoms. Physical functioning was measured using the Timed Up and Go (TUG) test, Multiple Sclerosis Gait Scale, International Fall Efficacy Scale, Fatigue Impact Scale, and Fatigue Severity Scale. The Global Physical Activity Scale was used to evaluate physical activity level. Psychological status was measured with the Hospital Anxiety Depression Scale and quality of life was measured with the Multiple Sclerosis Quality of Life-54 Questionnaire. The duration of TUG test (p=0.031) was found to be significantly higher in MS patients with LUTS than those without LUTS (p=0.031). In the subgroup analysis, it was found that the duration of TUG test (p=0.008) and the Fall Efficacy Scale score (p=0.020) were significantly higher in patients with urinary incontinence (UI) than those without UI. The total score of the Global Physical Activity Scale was found to be significantly lower (p=0.028) in patients with urinary incontinence (UI) than those without UI. The duration of TUG test was significantly higher (p=0.014) in patients with Overactive Bladder Syndrome (OABS) than those without OABS. In MS patients with LUT symptoms, symptom severity assessed by the Neurogenic Bladder Symptom Score was moderately associated with the duration of the TUG test (r=0.356, p=0.033), MS Walking Scale score (r=0.428, p=0.009), and Fall Efficacy Scale score (r=0.469, p=0.004).