Otoimmün hastalık olan behçet, ankilozan spondilit ve tip I diyabette anti-hla antikor varlığının tespit edilmesi
Detection of anti-HLA antibody presence in autoimmune diseases behçet's, ankylosing spondylitis and type I diabetes
  1. Tez No: 837680
  2. Yazar: MURAT KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN DOĞAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Amaç: İmmün sistemde meydana gelen bozulma sonucunda, kendi antijenlerine karşı antikor üretimi ile otoimmün hastalıklar oluşur. HLA sistemi ise vücuda giren yabancı antijenlere karşı HLA antikorları üreterek vücudun savunmasını gerçekleştirir. Çalışmamızda yaygın otoimmün hastalıklar olan AS, BH ve T1DM'de anti-HLA antikor gelişip gelişmediğini tespit etmeyi amaçladık. Materyal ve Metot: Bu çalışma, AS tanısı alan 100 hasta BH tanısı alan 100 hasta, T1DM tanısı alan 60 hasta ve 100 sağlıklı birey üzerinde yürütüldü. Hastalardan ve sağlıklı bireylerden alınan kan numunelerinden elde edilen serumdan Anti-HLA antikor varlığını tespit edebilmek için PRA tarama testi kullanılarak analiz edildi. Bulgular: AS hastalarında PRA tarama test sonucunda sadece Sınıf I pozitif 1 hasta, sadece Sınıf II pozitif olan 5 hasta ve hem Sınıf I hem de Sınıf II pozitif olan 7 hasta tespit edildi. BH'de sadece Sınıf I pozitif olan 1 hasta, sadece Sınıf II pozitif olan 7 ve hem Sınıf I hem de Sınıf II pozitif olan 3 hasta tespit edildi. T1DM' de ise sadece Sınıf I pozitif olan 1 hasta, sadece Sınıf II pozitif olan 3 hasta ve hem Sınıf I hem de Sınıf II pozitif olan 2 hasta tespit edildi. Sonuç: 3 hasta grubu ayrı ayrı kontrol grubuyla kıyaslandı ve kıyaslama sonucunda istatistiksel olarak anlamlı bir fark tespit edilemedi.
Özet (Çeviri)
Aim: As a result of the deterioration in the immune system, diseases called autoimmune diseases occur with the production of antibodies against self-antigens. The HLA system, on the other hand, defends the body by producing HLA antibodies against foreign antigens entering the body. In this study, we aimed to determine whether anti-HLA antibodies develop in AS, BD and T1DM, which are common autoimmune diseases. Material and method: This study was conducted on 100 patients diagnosed with AS, 100 patients diagnosed with BD, 60 patients diagnosed with T1DM and 100 healthy individuals. Serum obtained from blood samples taken from patients and healthy individuals was analyzed using the PRA screening test to detect the presence of Anti-HLA antibodies. Results: Among AS patients, 1 patient with only Class I positive results, 5 patients with only Class II positive results, and 7 patients with both Class I and Class II positive results were detected. In BD, 1 patient who was only Class I positive, 7 who was only Class II positive, and 3 who were both Class I and Class II positive were identified. In T1DM, only 1 patient with Class I positive, 3 patients with only Class II positive, and 2 patients with both Class I and Class II positive were detected. Conclusion: The 3 patient groups were compared separately with the control group, and no statistically significant difference was detected as a result of the comparison.