Analysis of privacy in design studios and offices: Panopticon vs. synopticon
Tasarım stüdyoları ve ofislerde mahremiyetin analizi: Panoptikon ve sinoptikon
- Tez No: 837681
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜLER UFUK DEMİRBAŞ, ÖĞR. GÖR. NAZİFE MİNE ÇELEBİ YAZICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İç Mimarlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışma, tasarım stüdyolarında ve ofislerde mahremiyet ve gözetim arasındaki faktörleri değerlendirmektedir. Mimari eğitimde öğrencilerin ve akademisyenlerinin gününün çoğu tasarım stüdyolarında ve ofislerde geçmektedir. Eğitim modellerine“Panoptikon”ve“Sinoptikon”gözetim kavramlarının dahil edilmesine kadar olan tarihsel gelişimi ve bunların bireylerin davranışları, arzuları ve mahremiyetleri üzerindeki etkileri irdelenmiştir. Çalışma, bu gözetleme durumunun tasarım stüdyoları ve ofisler üzerindeki etkisini inceleyerek, kullanıcıların gözetlemeye yönelik algılarının ve tutumlarını ortaya çıkarmayı amaçlamıştır. Çankaya Üniversitesi Mimarlık Fakültesi, İç Mimarlık Bölümü'ndeki ofisler ve 3 farklı tasarım stüdyosu için tercih edilen ve hali hazırda var olan şartları değerlendiren bir alan çalışması yapılmıştır. Bu çalışma 86 iç mimarlık öğrencisinin ve akademisyenlerin katılımıyla değerlendirilmiştir. Öğrencilerin ve akademisyenlerin tasarım stüdyosunun mahremiyetine ilişkin beklenti ve tercihleri analiz edilmiştir. Bulgular sonucunda mekânsal mahremiyet, şeffaflık ve gözetim modelleri faktörlerinin öğrenciler ve akademisyenler arasındaki mahremiyet algısını nasıl şekillendirdiği tartışılmıştır. Öğrenciler genel olarak gözetimden rahatsız olsalar da, bunun öğrenci başarısı üzerinde herhangi bir etkisi bulunamamıştır. Ayrıca bu çalışma, mahremiyet, kişisel alan, mekânsallık ve kalabalık kavramlarını gözetim kavramı ile birlikte ele alarak tasarım stüdyosunun yeniden değerlendirilmesinin önemini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This study evaluates the factors affecting privacy and surveillance in design studios and offices. In architectural education, students and academics spend most of their day in design studios and offices. The historical development of the concepts of“Panopticon”and“Synopticon”surveillance until their inclusion in educational models and their effects on individuals' behavior, desires, and privacy are examined. By examining the impact of this surveillance on design studios and offices, the study aims to reveal users' perceptions and attitudes towards surveillance. A field study was conducted to assess the preferred and existing conditions for the offices and three different design studios at Çankaya University, Faculty of Architecture, Department of Interior Architecture. This study was evaluated with the participation of 86 interior architecture students and academicians. The expectations and preferences of students and academicians regarding the privacy of the design studio were analyzed. However, it has been discussed how the factors of spatial privacy, transparency and surveillance models shape the perception of privacy among students and academics are discussed. Although students were generally uncomfortable with surveillance, no impact on student achievement was found. In addition, this study reveals the importance of re-evaluating the design studio by considering the concepts of privacy, personal space, spatiality and crowdedness together with the concept of surveillance.