Kamu-özel işbirlikleri yatırımlarının ekonomik büyümeye etkisinde kurumsal gelişmişliğin rolü
The role of institutional development in the impact of public-private partnerships investments on economic growth
- Tez No: 837685
- Danışmanlar: PROF. DR. TARKAN ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Maliye Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 155
Özet
Bu tez çalışması, altyapı ihtiyacını karşılamada son otuz yıllık dönemde giderek yaygınlaşan kamu-özel işbirliği yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisini kurumsal bir çerçeveden tartışmayı amaçlamaktadır. Kamu-özel işbirliklerinin, 1980 sonrası döneme denk düşen neoliberalleşme sürecinin bir uzantısı olduğu düşünülmektedir. Bu doğrultuda, tezin teorik kısmında kamu-özel işbirlikleri ve kurumsallık ilişkisi bu süreç içerisinde meşruiyet kazanan yönetişim kavramı çerçevesinde ele alınmaktadır. Tezin uygulama kısmında ise kamu-özel işbirliği yatırımlarının ekonomik büyüme üzerindeki etkisinde kurumsal gelişmişliğin rolü, sistem GMM ve havuzlanmış en küçük kareler yöntemiyle analiz edilmiştir. Analizde, 82 ülkenin 2002-2019 yıllarını kapsayan verilerinden yararlanılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, kamu-özel işbirliği yatırımlarının ekonomik büyümeye etkisinde kurumsal gelişmişlik olumlu ve önemli bir rol oynamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to discuss the impact of public-private partnership investments, which have become increasingly widespread in the last thirty years to meet infrastructure needs, on economic growth from an institutional framework. Public-private partnerships are considered to be an extension of the neoliberalisation process in the post-1980 period. Accordingly, in the theoretical part of the thesis, the relationship between public-private partnerships and institutionalism is discussed within the framework of the concept of governance that gained legitimacy in this process. In the practical part of the thesis, the role of institutional development in the impact of public-private partnership investments on economic growth is analysed using system GMM and pooled least squares method. In the analysis, data of 82 countries covering the years 2002-2019 were used. According to the results obtained, institutional development plays a positive and important role in the effect of public-private partnership investments on economic growth.