Ortak transit rejiminde rejim hak sahibinin (Asıl sorumlunun) mali sorumluluğu
Financial responsibilities of the holder of the procedure (Principal) in the common transit system
- Tez No: 837700
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ELİF YILMAZ FURTUNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mali Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Çalışmanın amacı, rejim hak sahibi (asıl sorumlu) müessesesinin mali sorumluluğunun belirlenmesidir. Bunun için de öncelikle birinci bölümde konunun Türkiye açısından önemine değinilmekte ve çalışma planı ortaya koyulmaktadır. İkinci bölümde rejim hak sahibinin hukuki niteliği ortaya koyulmaktadır. Öncelikle hukuk disiplinlerindeki sorumluluk müesseseleri hakkında bilgi verilmektedir. Hukuk, her ne kadar farklı disiplinlerle incelemeye konu olsa da bir bütündür. Bu nedenle, sorumluluk kavramının farklı hukuk disiplinlerindeki karşılıkları önem arz etmektedir. Rejim hak sahibinin ne olduğu, Türk mevzuatında ve uluslararası sözleşmelerde nasıl değerlendirildiğine yer verilmektedir. Bu kapsamda vergi hukukundaki vergi mükellefi ve vergi sorumlusu müesseseleri arasında rejim hak sahibinin niteliği değerlendirilmiştir. Ayrıca benzer müesseselerle karşılaştırılması yapılarak olması gereken hukuk yönünden değerlendirmeler yapılmaktadır. Üçüncü bölümde rejim hak sahibinin şekli ödevleri ve hakları ele alınmaktadır. Rejim hak sahibinin mali sorumluluğu rejim ihlaliyle ilişkili olarak doğduğu için, şekli ödevlere bu kapsamdaki haklar öncelikle ele alınmıştır. Bu amaçla da gümrük hukuku, gümrük işlemleri ve rejimleri konusunda açıklamalara yer verilmiştir. Dördüncü bölümde rejim hak sahibinin maddi ödevleri; gümrük yükümlülüğü ve idari para cezaları kapsamında ele alınmıştır. Bununla birlikte, gümrük yükümlülüğü kapsamında hangi vergilerin değerlendirilmesi gerektiği ve rejim hak sahibinin bu kapsamdaki sorumluluğuna yer verilmiştir. Son olarak da beşinci bölümde sonuç ve değerlendirmelere yer verilerek çalışma kapsamında tartışılan bilgiler ışığında özellikle olması gereken hukuk yönünden çıkarımlar ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of the study is to determine the financial responsibility of the holder of the procedure (principal) institution. For this reason, the first section the importance of the subject for Turkey was mentioned and the work plan was presented. In the second part, the legal nature of the regime beneficiary is revealed. First of all, information is given about responsibility institutions in legal disciplines. Although law is examined in various disciplines, it constitutes a whole. Therefore, the equivalents of the concept of responsibility in different legal disciplines are important. What the regime right holder is and how it is evaluated in Turkish legislation and international conventions is given. In this context, the nature of the holder of the procedure among the taxpayer and tax responsible institutions in tax law has been evaluated. Additionally, legal evaluations are made by comparing them with similar institutions. In the third section, the formal duties and rights of the holder of the procedure are discussed. Since the financial liability of the holder of the procedure arises in relation to the violation of the regime, formal duties and rights within this scope are primarily addressed. For this purpose, explanations about customs law, customs procedures and regimes are included. In the fourth section, the financial responsibilities of the holder of the procedure; It is handled within the scope of customs liability and administrative fines. In addition, which taxes should be assessed within the scope of customs liability and the responsibility of the holder of the procedure in this context are included. Finally, conclusions and evaluations are presented in the fifth chapter. In the light of the information presented within the scope of the study, especially in terms of de lege ferenda, implications were revealed.