Terörizmle mücadelede uluslararası işbirliği çıkmazı: Yabancı savaşçılar özelinde Türkiye örneği
The dilemma of international co-operation in the fight against terrorism: The case of Turkey in the context of foreign fighters
  1. Tez No: 837701
  2. Yazar: RAFET UFUK ÖNDER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLAL KARABULUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Amme İdaresi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Terörizmin ağır basan kriminal yönü dışında siyasi bir araç olarak kullanışlı bir araç olması uluslararası alanda üzerinde anlaşma sağlanmış bir terör tanımı yapılmasını zorlaştırmaktadır. Halen tüm ülkelerin uzlaştığı bir tanım yapılabilmiş değildir ancak terörizmin toplumsal hayatta yaşanan değişim ve dönüşümün dışında kalması beklenemez. Uluslararası ilişkilerde devlet dışı aktörlerin gün geçtikçe daha çok kullanılmaya başlanması, iletişim ve üretim alanlarında yaşananlar terörizm kavramını da hızla dönüştürmektedir. Dijital iletişim araçları ile terörizm artık zamandan ve mekândan bağımsız hareket etmekte; tam da bu noktada uluslararası alanda daha güçlü bir iş birliğini zorunlu kılmaktadır. Terörle mücadele araçları ve iş birliklerinin değişimi yakalaması artık tercih değil zorunluluk haline gelmiştir. Son yıllarda özellikle Irak ve Suriye'de meydana gelen karışıklıklar sonucu ortaya çıkan yabancı savaşçılar gerçekliği konusunda alınan önlemlerin yetersiz ve zamanında olmaması ne yazık ki terörizmle mücadele de yeterli iş birliği ve gelişimin sağlanamadığının bir göstergesidir. Türkiye hem kaynak ülkelerden Suriye Irak'a geçiş hem de bu ülkelerden gelerek başka ülkelere gitmeye çalışan yabancı terörist savaşçılar için transit ülke durumuna gelmiştir. Bu kapsamda ülkemizin maruz kaldığı terörizm, alınan önlemler ve uluslararası iş birliğinde yaşanan aksaklıklar analiz edilerek problemin meydana gelme nedeni tarihsel bağlamda özellikle 2010'lu yıllarda yaşanan pratikler üzerinden değerlendirilerek BM, İNTERPOL, AB ve EUROPOL gibi uluslararası ve bölgesel kuruluşların terörle mücadeledeki rolü tartışılmıştır. Çalışmamızda sonuç olarak ülkeler gerekse uluslararası kuruluşlar nezdinde yapılan iş birliği konusunda yaşanan aksaklıkların giderilmesine ve terörizm konusunda diğer ülkelere nazaran daha kritik bir durumda olan ülkemizin bu alanda daha bütüncül ve stratejik bir yol izlemesi gerektiği vurgulanmıştır. Terörizm, Yabancı Savaşçı, Yabancı Terörist Savaşçı, Uluslararası Güvenlik, Uluslararası İş birliği, Terörle Mücadele, Terör Örgütü, İNTERPOl, İŞİD
Özet (Çeviri)
Apart from its predominantly criminal aspect, the fact that terrorism is a useful political tool makes it difficult to establish an internationally agreed definition of terrorism. There is still no definition agreed upon by all countries, but terrorism cannot be expected to remain outside the changes and transformations in social life. The increasing use of non-state actors in international relations and the developments in the fields of communication and production are rapidly transforming the concept of terrorism. With digital communication tools, terrorism is now independent of time and space, and at this point, it necessitates stronger international co-operation. It has become a necessity, not a preference, for counter-terrorism tools and cooperation to catch up with change. Unfortunately, the fact that the measures taken regarding the reality of foreign fighters, which has emerged as a result of the turmoil in Iraq and Syria in recent years, are inadequate and not timely is an indication that sufficient cooperation and development in the fight against terrorism cannot be achieved. Turkey has become a transit country both for foreign terrorist fighters travelling from source countries to Syria and Iraq and for foreign terrorist fighters coming from these countries and trying to go to other countries. In this context, terrorism that Turkey is exposed to, the measures taken and the failures in international cooperation are analysed, the reason for the occurrence of the problem is evaluated in the historical context, especially through the practices experienced in the 2010s, and the role of international and regional institutions such as the UN, INTERPOL, EU and EUROPOL in the fight against terrorism is discussed. In conclusion, it is emphasized in our study that Turkey, which is in a more critical situation in terms of terrorism compared to other countries, should follow a more holistic and strategic path in this field. : Terrorism, Foreign Fighters, Foreign Terrorist Fighters, International Security, International Cooperation, Counter Terrorism, Terrorist Organisation, INTERPOl, ISIS