Ekleme yöntemiyle üretilen rezin içerikli seramik materyalinin renk stabilitesinin CAD/CAM seramikleri ile karşılaştırılması
Comparison of color stability of resin-containing ceramic material produced by addition method with CAD/CAM ceramics
  1. Tez No: 837703
  2. Yazar: MERVE AYDOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ZORTUK
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Giriş ve Amaç: Günümüz diş hekimliğinde, teknolojideki gelişmeler ve artan beklentilerle beraber güncel teknikler kullanılmaya başlanmış, materyaller çeşitlilik kazanmıştır. Ekleme yöntemiyle üretim, eksiltme yöntemine alternatif olarak hammade israfını önlemek amacıyla geliştirilmiş olup dental alandaki kullanımı günden güne artmaktadır. Üç boyutlu yazıcılar ve CAD/CAM frezeleme cihazlarında daimi protetik restorasyonların yapımında kullanılmak üzere birçok materyal geliştirilmiştir. Estetik alanlarda yapılan restorasyonlarda uzun süreli kullanımlardaki renk değişimi, estetik problemler ortaya çıkması hasta memnuniyetini olumsuz etkileyebilir. Bu nedenle, restorasyonların materyal seçiminde renk stabilitesi önemli bir kriterdir. Bu çalışmada 3 boyutlu yazıcı kullanılarak daimi tek kron restorasyon materyalinden ekleme yöntemiyle ve CAD/CAM cihazlarından eksiltme yöntemi ile üretilen rezin esaslı seramik materyaller distile su, kahve ve kırmızı şarap solüsyonlarında bekletilerek renk stabiliteleri incelenecektir. Gereç ve Yöntem: Ekleme yöntemiyle VarseoSmile Crown plus (BEGO, Bremen, Germany) reçinesinden ve eksiltme yöntemi ile rezin içerikli Vita Enamic (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) ve GC Cerasmart (GC Corporation, Tokyo, Japonya) bloklar ile herbir materyalden 66 adet örnek üretildi. Örnekler 600, 800, 1000 grenlik karbid zımparalar ile zımparalanarak 1x12x14 mm boyutlarında standardize edildikten sonra mekanik parlatma işlemi uygulandı. Materyaller distile su, kahve ve kırmızı şarap solüsyonlarında bekletilmek üzere alt gruplara ayrıldı (n=22). Örnekler solüsyonlar içerisinde etüv cihazında 37°C derecede muhafaza edildi. Temel renk ölçümleri D65 aydınlatma koşullarında, gri zemin üzerinde klinik spektrofotometre (Vita Easyshade Compact, Vita Zahnfabrik, Almanya) ile başlangıç ve 1, 7 ve 30.günlerde gerçekleştirildi. Renk değişiminin değerlendirilmesi için CIEDE2000 (1: 1: 1) renk sistemi tarafından belirlenen“ΔE”formülü kullanıldı. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilk testi ile incelendi. İstatistiksel analiz için tek yönlü ANOVA, tekrarlayan ölçümlerde ANOVA testi ile post hoc testi olarak LSD testi ve iki yönlü ANOVA testi kullanıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: In today's dentistry, with the developments in technology and increasing expectations, up-to-date techniques have been used and materials have gained diversity. Production with the addition method has been developed as an alternative to the reduction method to prevent the waste of raw materials, and its use in the dental field is increasing day by day. Many materials have been developed for use in the construction of permanent prosthetic restorations in 3D printers and CAD/CAM milling devicesIn restorations applied in aesthetic areas and used for a long time, the color change may create aesthetic problems and adversely affect patient satisfaction. For this reason, color stability is an important criterion in the material selection of restorations. In this study, resin-based ceramic materials produced by adding permanent single crown restoration material using a 3D printer and by subtracting methods from CAD/CAM devices will be kept in distilled water coffee and red wine solutions and their color stability will be examined. Material and Methods: Vita Enamic (Vita Zahnfabrik, Bad Sackingen, Germany) and GC Cerasmart (GC Corporation, Tokyo, Japan) resin-containing ceramics from VarseoSmile Crown plus (BEGO, Bremen, Germany) resin by attachment method using a three-dimensional printer, and resin-containing ceramics by reduction method using CAD/CAM device) blocks, 66 of each material samples were produced. After the samples were standardized in 1x12x14 mm dimensions by sanding with 600, 800, and 1000 grain carbide abrasives, mechanical polishing was applied to the measuring faces. The materials were divided into subgroups to be kept in distilled water, coffee, and red wine solutions (n=22). The samples were stored in the solutions in an oven at 37°C. Baseline color measurements were performed at baseline and on days 1, 7, and 30 with a clinical spectrophotometer (Vita Easyshade Compact, Vita Zahnfabrik, Germany) on gray background under D65 lighting conditions. The“ΔE”formula determined by the CIEDE2000 (1: 1: 1) color system was used to evaluate the difference between the measurements. The conformity of the data to the normal distribution was examined using the Shapiro Wilk test. The difference of the parameters with normal distribution between the groups was examined by One-way ANOVA test. The variation of the parameters measured at repetitive times within the groups was analyzed with the ANOVA test for repeated measurements and the LSD test as a post hoc test. The effect of group and time interaction on repeated measures was examined by Two-way ANOVA test.