Nükleer enerji hukukunda kaza ve zarar kavramı ile uluslararası sözleşmeler kapsamında taraf devletlerin hukuki sorumluluğu
The concept of accident and damage in nuclear energy law and legal liability of states parties under international conventions
  1. Tez No: 837702
  2. Yazar: NAİLA ATMACA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLYAS DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Nükleer enerji çevreye karşı hassas, rezerv potansiyeli yüksek ve maliyeti düşük bir enerji kaynağıdır. Nükleer enerjide güvenlik olgusu çok yüksek olmakla birlikte günümüzde oldukça eleştirilen ve endişeye yol açan bir enerji kaynağıdır. Zira güvenlik olgusunun çok yüksek olması, hiçbir güvenlik sorununun olmadığı anlamına gelmez. Nükleer kaza riski diğer kaza türlerine kıyasen oldukça düşüktür. Ancak nükleer kazanın gerçekleşmesi durumunda ortaya çıkan zarar, diğer kaza türleri ile karşılaştırılmayacak kadar yüksektir. Bu neden ile nükleer kazadan doğan zararları karşılamak, zarar görenleri koruma altına almak ve sorumluluğu belirlemek büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma, nükleer enerji sektöründe kaza olduğu takdirde zarar görenlerin zararı, hangi usul ve esaslar dâhilinde karşılanacağı ve dolayısıyla nükleer enerji hukukunda sorumluluğun tespit edilmesini ele almaktadır. İki bölümden oluşan bu çalışmanın birinci bölümünde nükleer enerji tanımı, gelişimi, enerji kaynaklarında yeri ve önemi, avantaj ve dezavantajları, nükleer enerji hukuku tanımı, temel ilkeleri, nükleer enerji hukukunda kaza ve zarar kavramları hakkında genel bilgiler verilecektir. Çalışmanın ikinci bölümünde ise nükleer enerji hukukunu düzenleyen kaynaklar, bu konu ile ilgili uluslararası sözleşmeler, bu sözleşmeler çerçevesinde devletlerin hukuki sorumluluğu incelenecektir.
Özet (Çeviri)
Nuclear energy is an environmentally sensitive energy source with high reserve potential and low cost. Although nuclear energy has a very high level of security, it is a highly criticized and worrying energy source today. Just because the safety factor is very high does not mean that there are no safety problems. The risk of a nuclear accident is quite low compared to other types of accidents. However, in the event of a nuclear accident, the damage incurred is incomparably higher than other types of accidents. For this reason, it is of great importance to cover the damages arising from a nuclear accident, to protect the victims and to determine the responsibility. This study deals with the procedures and principles under which the damages will be compensated in the event of an accident in the nuclear energy sector, and thus the determination of liability in nuclear energy law. In the first part of this study, which consists of two parts, general information will be given about the definition of nuclear energy, its development, its place and importance in energy resources, its advantages and disadvantages, the definition of nuclear energy law, its basic principles, and the concepts of accident and damage in nuclear energy law. In the second part of the study, the sources regulating nuclear energy law, international conventions on this subject, and the legal responsibility of states within the framework of these conventions will be examined.