Satış elemanlarının iş tatmininin satış performansı ile ilişkisi üzerine nitel bir araştırma
A qualitative research on the relationship of job satisfaction and sales performance
  1. Tez No: 837715
  2. Yazar: MURAT DEĞİRMENCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADRİ GÖKHAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu çalışmanın amacı, satış elemanları ile yapılan yüz yüze görüşmelerde elde edilen verilerle işgören performansı ve iş tatmini arasında bir ilişki olup olmadığının tespit edilmesidir. Nitel araştırma yöntemlerinden fenomenoloji yönteminin kullanıldığı bu çalışmada veri toplama yöntemi olarak mülakat(görüşme) yöntemi tercih edilmiştir. Çalışmada beyaz eşya, küçük ev aletleri, sigorta, eğitim, tatil, yiyecek-içecek, ulaşım, kadın-erkek giyim satışı yapan on adet satış personeli katılımcı bulunmaktadır. Görüşme sırasında katılımcılara iş tatmini ve satış performansı ile ilgili 23 adet soru yöneltilmiştir. Katılımcıların verdiği yanıtlar iş tatmini ve işgücü performansı özelinde ilişkilendirilmeye çalışıldığında bu iki kavramın birbirini güçlü bir şekilde desteklediğini ortaya koyan sonuçlara ulaşılamamıştır. Verilen bazı yanıtlarda ilişki pozitif gibi görünse de bu durumun genele yayıldığından söz edemeyiz. Bu iki kavram arasındaki ilişkinin ücret, fark edilmek, takdir edilmek, görüşlerine önem verilmesi, adalet gibi diğer kavramlarla da ilişkili olduğu gözlemlenmiştir. Elde edilen bulgular doğrultusunda, işgören performansı ve iş tatmini arasında yer alan ve belirleyici olan ücret, adalet, takdir edilmek gibi diğer kavramlar da çalışmaya dahil edilebilir ve bunlar üzerinde ayrıca durulabilir. Görüşmecilere sadece bilgi toplamak amacıyla sohbet edildiği, performanslarının yargılanmadığı duygusu verilerek, sorularda yer alan hâkim olamayabilecekleri kavramlar önceden sohbet niteliğinde açıklanıp, bunun üzerine sorular yöneltilebilir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to determine whether there is a relationship between employee performance and job satisfaction with the data obtained from face-to-face interviews with salespeople. The phenomenology method, a qualitative research method, was used. The interview method was preferred as the data collection method. There are ten sales personnel participating in the study who sell white goods, small household appliances, insurance, education, holidays, food and beverage, transportation, and women's and men's clothing. During the interview, participants were asked 23 questions about job satisfaction and sales performance. When the answers given by the participants were tried to be related specifically to job satisfaction and workforce performance, results showing that these two concepts strongly support each other could not be obtained. Although the relationship seems positive in some of the answers given, we cannot say that this situation is widespread. It has been observed that the relationship between these two concepts is also related to other concepts such as pay, being noticed, being appreciated, giving importance to their opinions, and justice. In line with the findings obtained, other concepts such as pay, justice, and appreciation, which are determinants of employee performance and job satisfaction, can also be included in the study and emphasized separately. By giving the interviewees the feeling that they are chatting only to collect information and that their performance is not being judged, the concepts in the questions that they may not be familiar with can be explained in a conversational manner beforehand and questions can be asked accordingly.